مناسبت ها


آئین نکوداشت مقام علمی پروفسور حسین شایقی برگزار شد مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

آئین نکوداشت پروفسور حسین شایقی با حضور نماینده ولی فقیه در استان اردبیل، استاندار اردبیل و مسئولان اجرایی در سالن بصیرت دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان، آیت الله سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: دکتر شایقی غرور استان اردبیل را احیا کرد که این ثروت علمی توسط مردم استان و عشایر شایسته مغان پرورش داده شده است.
وی با بیان اینکه تجلیل از عالم حرکت شایسته ای است، اضافه کرد: تمامی بدبختی های ما از عقب ماندگی علمی است چرا که از تولید دانش جهانی محروم بوده ایم.
عاملی افزود: مشکلات بین المللی امروز ما نشات گرفته از عقب ماندگی علمی است و رمز حاکمیت ما در گرو پیشرفت های علمی است به همین جهت مقام معظم رهبری بر شرکت های دانش بنیان تاکید دارند.
عاملی نماینده ولی فقیه در استان اردبیل ادامه داد: هیچ سلسله و پادشاهی به اندازه جمهوری اسلامی ایران به پیشرفت علمی کشور کمک نکرده است.
رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل اظهار کرد: از نظر علمی خیانت های بزرگی به کشور شده است ولی اکنون قدرت علمی کشور به حد اعجاز رسیده است.
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: دکتر شایقی مقالات بسیار نفیس و ارزشمند که مقبولیت جهانی دارد، منتشر کرده است که این نشان از همت بلند وی است.
مهندس اکبر بهنام جو استاندار اردبیل گفت: جامعه ای که دانشمندانش را تکریم کند راه توسعه و رشد را سریع تر خواهد پیمود.
وی با بیان اینکه تقدیر از چهره های علمی حرکت قابل تقدیری است، افزود: باید در کنار تقدیر، نیازهای علمی، پژوهشی و مادی این افراد هم تامین شود تا بتوانند کارهای علمی خود را شتاب دهند.
استاندار اردبیل افزود: دانشمندان و چهره های علمی باید کارهای پژوهشی مفید و کاربردی انجام دهند تا در زمینه رفع مشکلات مثمرثمر واقع شود.
دکتر گودرز صادقی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی گفت: امروز ادارات و دستگاه های اجرایی و دانشگاه های استان اردبیل مراسم تقدیر از پروفسور حسین شایقی را برگزار می کنند.
وی با بیان اینکه نمایشگاه کوچکی از آثار علمی دکتر شایقی برگزار می شود، تصریح کرد: نامگذاری یکی از آزمایشگاه های تخصصی دانشگاه به نام دکتر شایقی، انتشار زندگینامه وی و اعطای نشان عالی فرهنگی استان از دیگر برنامه های گرامیداشت مقام علمی پروفسور شایقی است.
صادقی با بیان اینکه وجود چنین اعضای هیات علمی برای دانشگاه محقق اردبیلی افتخار است، ادامه داد: ۲۹ نفر عضو هیات علمی با مرتبه استادی در دانشگاه محقق اردبیلی وجود دارد که برای ارتقای علمی دانشگاه زحمات زیادی کشیده اند.
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه دکتر شایقی در سن ۴۱ سالگی به مقام استاد تمامی رسیدند، اظهار کرد: افتادگی و تواضع از ویژگی های دکتر شایقی است که نشان می دهد که وی علاوه بر مسائل علمی به اخلاقیات هم می پردازند.
صادقی افزود: اساتید باید الگوی اخلاقی برای دانشجویان و مردم باشند و باید همیشه و در همه حال اخلاق مقدم بر علم و تعهد مقدم بر تخصص باشد.
حجت الاسلام و المسلمین عبدالله حسنی رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان و مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی گفت: امام خمینی (ره) از عشایر به عنوان ذخایر انقلاب نام بردند و دکتر شایقی یکی از همین ذخایر انقلاب هستند.
وی با اشاره به اینکه دکتر شایقی جزو افتخارات استان و کشور هستند، ادامه داد: یک جوان فاخر و دانشمند که به چنین مقام علمی رسیده است افتخار ملی محسوب می شود.
حسنی ادامه داد: جوانان کشور امروز به جایی رسیده اند که در دنیا حرف اول را می زنند و این افراد خادم نظام و انقلاب هستند.
سید ناصر اسحاقی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل گفت: دکتر شایقی در بنیاد نخبگان برای معرفی چهره های نخبه تلاش های مضاعفی انجام می دهند.
وی با بیان اینکه قرار گرفتن اساتید اردبیلی در زمره یک درصد دانشمندان برتر جهان افتخاری برای استان است، افزود: شورای فرهنگ عمومی استان به دنبال الگوسازی برای جوانان است.

از مهم‌ترین سوابق پژوهشی وی می‌توان به تالیف هشت عنوان کتاب تخصصی در زمینه مهندسی برق، انتشار بیش از ۱۵۰ مقاله در مجالات معتبر علمی، ارائه بیش از ۲۱۰ مقاله در کنفرانس های بین‌المللی و همایش‌های ملی و انجام بیش از ۳۰ طرح پژوهشی، ۴ طرح صنعتی و ثبت ۳ اختراع اشاره کرد.

پروفسور شایقی ضمنا سردبیر یا عضو هیئت تحریریه ۱۰ مجله علمی پژوهشی و داور بیش از ۲۰ مجله تخصصی و کنفرانس‌های معتبر در زمینه مهندسی برق قدرت است.

شایقی در سال‌های ۸۶، ۸۹، ۹۰، ۹۱، ۹۲ و ۹۶ به عنوان پژوهشگر نمونه استان اردبیل در حوزه فنی و مهندسی و در سال‌های ۹۰ و ۹۲ به عنوان پراستنادترین نویسنده استان انتخاب شد.

رئیس بنیاد نخبگان استان اردبیل از شهریور ۹۰ تاکنون رئیس انجمن انرژی ایران شاخه استان اردبیل، مدیر مرکز شد واحدهای فناوری اردبیل، مدیر امور فناوری دانشگاه محقق اردبیلی، معاون پژوهشی دانشکده فنی مهندسی دانشگاه محقق اردبیلی، نائب رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل و عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان اردبیل از جمله مسئولیت‌های اجرایی و آموزشی وی است.

شایقی براساس اطلاعیه پایگاه طلایه‌داران علم تامسون رویترز ISI در سال‌های ۲۰۱۴، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ در زمره یک درصد برتر دانشمندان و نخبگان علمی جهان قرار گرفته است.

وی هم اکنون عضو هیات علمی و استاد تمام گروه مهندسی برق دانشگاه محقق اردبیلی و رئیس بنیاد نخبگان استان اردبیل می باشد.
رونمایی از پروتره پروفسور شایقی، افتتاح نمایشگاهی از آثار این دانشمند برجسته جهان، نامگذاری آزمایشگاه یکی از دانشکده های فنی - مهندسی استان، اعطای نشان عالی فرهنگ استان ، اعطای نشان عالی و برتر علمی استان، اهدای لوح دانشگاهها و دستگاه های اجرایی استان به پروفسور شایقی، قرائت پیام بنیاد ملی نخبگان و انجمن انرژی ایران و پخش کلیپ از دیگر قسمت های این آئین بود.