بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
  • 1400/11/19 - 00:00
  • - تعداد بازدید: 179
  • - تعداد بازدیدکننده: 153
  • زمان مطالعه : 6 دقیقه

"اولین همایش ملی «دانشگاه آرمانی در گام دوم انقلاب» برگزار شد"

 

~/Asset/News/News/Image/H-Sh-990617/112.jpg

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان اردبیل؛ اولین همایش ملی «دانشگاه آرمانی در گام دوم انقلاب» به میزبانی دانشگاه محقق اردبیلی و با همکاری بنیاد نخبگان استان اردبیل، استانداری اردبیل، جهاد دانشگاهی واحد اردبیل، دانشگاه‌های آزاد و پیام نور اردبیل و سایر موسسات علمی روز دوشنبه مورخ 1400/11/18 بصورت حضوری و ویدیوکنفرانس در سالن بصیرت دانشگاه محقق اردبیلی برگزار گردید.

در این همایش آیت‌الله دکتر سید حسن عاملی نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه اردبیل اظهار داشتند: باید عصاره مقالات این همایش به منشوری برای برآورده شدن آرزوی ملت و اساس تصمیم‌گیری در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تبدیل شود. وی با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های دانشگاه آرمانی این است که دانشگاه پایاپای تحولات علمی دنیا حرکت کند، تصریح کرد: تنها راه برای حفظ حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و جایگاه بین‌المللی کشور علم است و بزرگ‌ترین عظمت انقلاب اسلامی، خدمات علمی است. ایشان با بیان اینکه رتبه شایسته بین‌المللی نشان دانشگاه آرمانی است، اظهار کردند: دانشگاه آرمانی باید بهترین اساتید را داشته باشد و معامله روی علم و اساتید ممنوع است. نماینده ولی‌فقیه در استان اردبیل اضافه کرد: دانشگاه آرمانی باید در مسیر حل مشکلات جامعه حرکت کند و گره‌های علمی و صنعتی جامعه را باز کند. امام‌جمعه اردبیل با بیان اینکه دانشگاه آرمانی باید فضای سالم تربیتی داشته باشد، ادامه داد: باید عقلانیت در تعلیم موج بزند و دانشگاه جریان فرهنگی بوده و برای خانواده‌ها امانت‌داری کند زیرا دانشجویان دست دانشگاه و اساتید امانت هستند. عاملی بصیرت سیاسی را از دیگر ویژگی‌های دانشگاه آرمانی برشمرد و تصریح کرد: دانشگاهیان در دانشگاه آرمانی باید با معادلات سیاسی دنیا آشنا شده و در جنگ نرم به پیاده‌نظام دشمن بدل نشوند.

دکتر عزیز حبیبی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی هم در این همایش ابراز داشتند: این همایش به ابتکار و پیشنهاد آیت‌الله عاملی نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه اردبیل برگزار می‌شود. وی با بیان اینکه امام خمینی (ره) دانشگاه را مبدأ همه تحولات و کارخانه انسان‌سازی توصیف کردند که شاید بهترین سخن در مورد دانشگاه آرمانی باشد، تصریح کرد: مقام معظم رهبری هم در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ۷ محور را مطرح کردند که در همه آنها دانشگاه نقش‌آفرین است. رئیس دانشگاه محقق اردبیلی ابراز امیدواری کرد: این همایش، در مورد دانشگاه آرمانی گفتمان‌سازی کند تا در سال‌های آینده شاهد ارائه مدل‌های مناسبی برای دانشگاه باشیم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین عبدالله حسنی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان اردبیل و مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی هم گفت: دانشگاه آرمانی باید بر پایه علم و عمل تأسیس شود تا بتواند با علم خود، مشکلات جامعه را مرتفع کند. وی با بیان اینکه دانشگاه آرمانی دانشگاهی است که بتواند سرنوشت و آینده کشور را تأمین کند، اضافه کرد: هر کشوری که پیشرفت کرده است با علم به این مهم دست پیدا کرده است. حسنی با بیان اینکه تربیت نسل سالم از دیگر مسئولیت‌های مهم دانشگاه آرمانی است، ادامه داد: ترویج مبانی دینی و اسلامی در جامعه هم از مأموریت‌های مهم دانشگاه آرمانی است.

دکتر محمد حسن‌زاده رئیس اولین همایش ملی «دانشگاه آرمانی در گام دوم انقلاب» و رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه محقق اردبیلی هم در این همایش اظهار داشتند: رفتار سازمانی و دانشگاه آرمانی، توانمندسازی فرهنگی و دانشگاه آرمانی، دین و دانشگاه آرمانی، ارتباطات بین‌المللی و دانشگاه آرمانی، توسعه پایدار و دانشگاه آرمانی، بانوان و دانشگاه آرمانی، روان‌شناسی و مشاوره و دانشگاه آرمانی، فلسفه تربیتی و دانشگاه آرمانی، تاریخ و ادبیات و دانشگاه آرمانی و دانشگاه آرمانی و بصیرت سیاسی محورهای این همایش بودند. وی اضافه کرد: هدف دیگر این همایش، حساس کردن جامعه دانشگاهی نسبت به محورهای این همایش است و باید بدنه آموزش عالی کشور بازتعریفی در مأموریت‌هایش داشته باشد تا از نگاه تک‌بعدی علمی به نگاه جامع برسد.

همچنین در این همایش حجت‌الاسلام‌ مصطفی رستمی رئیس‌ دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های کشور با حضور مجازی و سخنرانی از طریق ویدیوکنفرانس در این همایش اظهار کردند: توجه به نقش دانشگاه در ماموریت‌های گام دوم انقلاب اسلامی اتفاق ارزشمندی است که دانشگاه محقق اردبیلی به آن پرداخته است. وی با بیان اینکه در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به گذشته، به انقلاب اسلامی و به دستاوردهای انقلاب اسلامی اشاره شده است، افزود: دشمنان نسبت به اثرات و الگودهی انقلاب اسلامی به ملت‌های تحت استعمار دنیا آگاه شده‌اند به همین دلیل دشمنی آنها فزون‌تر شده است. رستمی افزود: دانشگاه آرمانی دانشگاهی است که از نظر علمی پیشرو و در تربیت کادر موردنیاز انقلاب اسلامی پیشگام باشد.

همچنین دکتر محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری پیامی را برای اولین همایش ملی «دانشگاه آرمانی در گام دوم انقلاب» ارسال کرده بودند که در  این همایش قرائت شد. متن پیام بدین صورت است:

                                                                                   " بسم الله الرحمن الرحیم"

مقدم شما پژوهشگران، اندیشمندان، فرهیختگان، نخبگان علمی و دانشگاهی را گرامی می دارم و از همه عزیزانی که با ارائه مقالات بر غنای علمی این همایش افزودند قدردانی می نمایم.

نهاد آموزش عالی در سیر تاریخی خود چه از نظر کارکردی و چه از نظر ساختاری تغییرات چشمگیری به خود دیده است. یکی از چالش‌هایی که امروزه نظام آموزش عالی با آن مواجه هست بحث کیفیت و نحوه بهبود و همچنین تضمین نیروی انسانی پرورش‌یافته است. اکنون، باگذشت چهار دهه از انقلاب اسلامی و تثبیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان نظامی پیشرو و تحول‌خواه، زمینه برای رسیدن به افق‌های پیشرفت فراهم است که دانشگاه‌های کشور در زمینه‌سازی برای این پیشرفت نقشی اساسی دارند. در این راستا نظام آموزش عالی کشور ناگزیر به ارائه الگویی از دانشگاه مسئول، پویا و تأثیرگذار می‌باشد تا بتواند همراه با توسعه علمی، ارتقای فرهنگی جامعه را نیز محقق سازد. در عصر حاضر نمی‌توان نقش حیاتی و مهم دانشگاه‌ها را در ارتقای سطح آگاهی و فرهنگ جامعه نادیده گرفت تا جایی که اندیشمندان، سرنوشت تمدن‌ها را وابسته به داشته‌های علمی و سطح آگاهی جوامع می‌دانند؛ از اینروست که حضرت امام خمینی (ره) دانشگاه را مبدأ همه تحولات تعبیر نمودند و مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در بیانیه گام دوم انقلاب تاکید ویژه‌ای به اصل پیشرفت و رشد علمی داشته‌اند. هرچند کیفیت یک مفهوم بدیع در آموزش عالی نیست اما امروزه، نهاد آموزش عالی کشور بیش‌ازپیش به ارتقای کیفی فعالیت‌ها نیازمند است و این مهم لزوم بازنگری در کارکرد دانشگاه‌ها را جهت حل مسائل کنونی و پاسخگویی به نیازهای امروز جامعه ایران را مضاعف می‌نماید که در راستای نیل به آن، پرداختن به مفهوم دانشگاه آرمانی امری اساسی و ضروری به نظر می‌رسد. بدون شک استفاده از الگوی دانشگاه آرمانی در دانشگاه‌های کشور، دانشگاه‌ها را به مدل دانشگاه اسلامی نزدیک‌تر می‌نماید.

اینجانب ضمن تشکر از همه دست‌اندرکاران این همایش علمی، برای همه حاضران در این همایش آرزوی سلامت و سعادت دارم.

 

 در آخر یادآور می‌شود در اولین همایش ملی «دانشگاه آرمانی در گام دوم انقلاب» بیش از ۱۰۰ مقاله از ۲۰ دانشگاه کشور مورد پذیرش قرار گرفت. که تعدادی از مقالات ارسالی به‌صورت پنل تخصصی در این همایش ارائه شد و از مقالات برگزیده تجلیل و تقدیر گردید.

 

 

 

.

  • گروه خبری : SlideShow
  • کد خبر : 133920
کلمات کلیدی
مدیر سیستم
خبرنگار

مدیر سیستم