بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
  • 1401/08/28 - 11:00
  • - تعداد بازدید: 11
  • - تعداد بازدیدکننده: 10
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه

برگزاری آیین هفته کتابخوانی و مراسم تجلیل و تکریم از مقام علمی و فرهنگی دکتر میرنبی عزیززاده از نویسندگان برجسته استان

آیین هفته کتاب و کتابخوانی و مراسم تجلیل از دکتر میرنبی عزیززاده به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل و باهمکاری بنیاد نخبگان استان اردبیل انجام پذیرفت.

به گزارش بنیاد نخبگان استان اردبیل؛ آئین جشن کتاب و هفته کتاب و کتابخوانی و تجلیل از میر نبی عزیززاده از نویسندگان برتر استان با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و بنیاد نخبگان استان اردبیل در مجتمع فرهنگی و هنری فدک اردبیل برگزار شد. در این نشست، دکتر بحرالعلومی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فرمودند: علیرغم تلاش های دستگاه های متولی همچنان سرانه مطالعه در کشور و استان اردبیل رضایت بخش نیست در حالی که در برخی از کشورها نظیر هندوستان و مصر سرانه مطالعه کتاب بیش از ۱.۵ ساعت است. وی با آسیب‌شناسی دلایل و عوامل مؤثر دوری مردم از کتاب، زندگی ماشینی، فضای مجازی و ترویج کتاب‌های صوتی را از دلایل کاهش مطالعه و انس با کتاب ارزیابی کرد و نقش نخبگان و کتابخوانان را در ترویج فرهنگ مطالعه ارزشمند توصیف کرد و اظهار داشت: توسعه فضای مجازی و تکنولوژی جدید همراه با زندگی ماشینی بر این فرآیند تأثیرگذار بوده و زمینه‌ای را فراهم کرده تا به جای مطالعه کتاب، گشت و گذار در فضای مجازی بیشتر نمود پیدا کند. هر چند در فضای مجازی نیز از بسترهای مطالعه با بارگذاری پی.دی.اف نسخه‌های کتاب و تولید کتاب‌های صوتی رونق گرفته اما همچنان سرانه مطالعه رضایت‌بخش نیست و ما باید به تقویت سیستم توزیع کتاب و تنوع‌سازی در چاپ و انتشار توجه ویژه‌ای داشته باشیم. وی با بیان اینکه در برخی از خانواده‌ها به جای توسعه کتابخانه‌ها، قفسه‌های پر از اشیای قیمتی ترویج پیدا کرده است، خاطرنشان کرد: باید در کنار توسعه و ترویج امر مطالعه در بین خانواده‌ها، تولیدکنندگان آثار فرهنگی و هنری به ویژه اهالی سینما، فیلم و صدا و سیما در توسعه و ترویج امر کتابخوانی و فضای آرام‌بخش کتابخانه‌ها در تولید آثار دقت و توجه کنند. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اردبیل، جایگاه ممتاز کتاب را با توجه به پیشینه تاریخی اردبیل یک جایگاه ممتاز برشمرد و اضافه کرد: امیدواریم با راه‌اندازی نمایندگی دفتر اسناد و کتابخانه ملی در استان که در ردیف سیزدهمین استان محسوب می‌شویم، بتوانیم این گنجینه عظیم را مورد صیانت قرار دهیم.

در ادامه دکتر قاسمیان معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار اردبیل گفتند: عقبه و پیشینه کشور ما با علم و سواد آمیخته شده و در حقیقت در این کشور دانایی و فهم یک ارزش واقعی به شمار می‌رود و بزرگترین مشکل استکبار جهانی و غرب، همین دانایی و آگاهی ملت‌هاست که شعله های خشم آنها را برافروخته است رضا قاسمیان با اشاره به رخدادهای اخیر کشور و اینکه اتحاد دانایان فریب‌کار و نادانان ساده لوح، برای جوامع مشکل آفرین است، اظهار داشت: اتحاد یاد شده همواره سبب عقب ماندگی ملت‌ها می‌شود و جریانات اخیر در کشور ما نیز متاثر از همین اتحاد است و  نخبگان و اهل کتاب برای جلوگیری از تشکیل این اتحاد، رسالت بزرگی بر گردن دارند. وی بیان اینکه در سایه آگاهی و دانایی در سال ۵۷ انقلاب شکل گرفت و امروز خواص زمینه‌ساز تحول روزافزون در این کشور شده‌اند، گفت: اصلی‌ترین عامل شکل‌گیری انقلاب اسلامی توجه به اهل مطالعه، خردمندان و دانشمندانی است که زمینه حضور و مشارکت مردم را در صحنه فراهم کردند. معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: آمریکا اگر به این کشور دسترسی پیدا کند نه تنها به ۸۰ میلیون ایرانی رحم نمی‌کند بلکه این کشور را آماج سخت‌ترین حملات تروریستی قرار می‌دهد در حالی که انتظار می‌رود آمریکا به جای ترور دانشمندان هسته‌ای و مفاخر این کشور، افرادی نظیر خاوری را ترور کرده و انتقام این ملت را از او بگیرد.  قاسمیان در ادامه راه اندازی نهضت سوادآموزی بعد از انقلاب اسلامی را نشانه حقانیت نظام دانست و گفت: اکنون در کشور چهار استان کشور که بالاترین میزان اشتغال را دارند، در بین استان‌های برتر در حوزه کتاب و کتابخوانی محسوب می‌شوند و از این رو است که می‌توان رابطه علم، آگاهی و دانایی را با مسائل اقتصادی و اشتغال به خوبی دریافت کرد. وی با اشاره به اهمیت کتاب و کتابخوانی به عنوان بالاترین ارزش در جامعه و بهشت روی زمین اضافه کرد: لذتی که مطالعه برای انسان به همراه دارد، با هیچ لذت دیگر قابل قیاس نیست. معاون سیاسی و امنیتی استاندار اردبیل با استقبال از راه‌اندازی دفتر اسناد و کتابخانه ملی در اردبیل بیان کرد: با شکل‌گیری این دفتر ما به حفظ سرمایه‌های فرهنگی روی می‌آوریم تا مدارک و مستنداتی که در خانه‌ها وجود دارد، در این مجموعه گردآوری و در اختیار علاقه‌مندان قرار گیرد.

در ادامه برنامه نقالی، شعرخوانی و موسیقی سنتی اجرا شد و در پایان از میرنبی عزیززاده مولف کتاب تاریخ دشت مغان، از طرف استانداری، بنیاد نخبگان استان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تجلیل به عمل آمد.

  • گروه خبری :
  • کد خبر : 162233
کلمات کلیدی