سه شنبه 12 فروردین 1399

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

همایش ملی نکوداشت مرحوم استاد امیرحسین فردی

نام استان: اردبیل

تاریخ برگزاری:25/07/96

مکان: دانشگاه محقق­ اردبیلی- سالن بصیرت/ شهرستان نیر و روستای قره­ تپه زادگاه استاد فردی

تعداد شرکت­ کنندگان:600 نفر

مختصری از زندگینامه استاد امیرحسین فردی

پنجم مهر ماه سال ۱۳۲۸ در روستای «قره تپه» واقع در دامنه­های جنوبی سبلان در شهرستان «نیر» از توابع استان اردبیل چشم به جهان گشود. بخشی از سالهای کودکی را در زادگاهش گذراند و از دوران طفولیت با حمایت و توصیه­های مادر، نزد باسوادان روستا خواندن و نوشتن را آغاز کرد. پدرش نظامی بود و مجبور به انجام مأموریت در شهرهای مختلف. به همین دلیل، امیردر همان سالهای پیش از دبستان به اتفاق خانواده از روستا مهاجرت نمود و مدتی در شهرهای کرمان و دلیجان زندگی کرد. او برای اولین بار، درحالی که دو سال از همکلاسی­هایش بزرگتر بود در شهر دلیجان پا به کلاس درس نهاد.

آخرین مأموریت پدر در شهر تهران بود و او خانواده­ کوچکش را با خود به تهران آورد و بعد از بازنشستگی، آنها برای همیشه ساکن تهران شدند. «فوتبال» و «رمان» تمام دلخوشی­ های امیرحسین نوجوان در آن دوران بود. «کلبه عمو تم»، «بر باد رفته» و چند اثر از بالزاک و داستایوفسکی از اولین آثاری بودند که وی در دوران نوجوانی خواند. سال آخر دبیرستان، مرحوم اکبر رادی معلم انشایش شد. از طریق او با آثار جلال آل­احمد و برخی دیگر از نویسندگان مطرح معاصر آشنا شد و اولین تشویق­ها برای نویسندگی امیرحسین از جانب او صورت گرفت تا آنجا که در همان سال بر اثر تشویق­ها و راهنمایی­ های استاد، رمانی چهار صد صفحه ­ای نوشت به نام «زیر دیوار سبلان».

در سال ۱۳۴۸، پدرش از دنیا رفت و او که در اواخر دبیرستان تحصیل می­ نمود سرپرست خانواده شد. فقر، پررنگ­ترین خاطره او از آن سالهاست. بعد از دیپلم، بلافاصله به سربازی رفت و دو سال را در شاه آباد غرب (اسلام آباد غرب) گذراند. در آنجا هم فوتبال را کنار نگذاشت و کاپیتان تیم پادگان شد. سربازی که تمام شد، فقر او را به سوی کار کردن سوق داد. در بانک صادرات استخدام شد و سرو سامانی به زندگی مادر و خواهر و برادر کوچکش داد. همان سالها پایش به مسجد محله باز شد و کتابخانه کوچکش را پیدا کرد. روزها در بانک بود و عصرها در کتابخانه مسجد. مطالعات جدی­ تر را از همان جا آغاز کرد و با گسترش فعالیت­های فرهنگی مسجد، او در جایگاه هدایت جوانان و نوجوانان علاقمند به کتابخوانی و قصه نویسی قرار گرفت، همانگونه که پیشترها در زمین­های خاکی فوتبال به این جایگاه رسیده بود.

در سال ۱۳۵۶، وقتی که بیشترین سهام بانک صادرات به یک یهودی صهیونیست واگذار شد، او از بانک استعفا داد تا کارگزار و کارمند چنین جریانی نباشد. با از دست دادن شغلش، به صورت تمام وقت به خدمت کتابخانه مسجد و فعالیت فرهنگی­ اش که در آن روزها رنگ و بوی انقلابی گرفته بود، در آمد. حالا دیگر امیرحسین یک انقلابی تمام عیار شده بود.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، در آبان ماه ۱۳۵۸، به «حوزه اندیشه و هنر اسلامی» پیوست و بخش ادبیات داستانی در حوزه را با همراهی جمعی از نویسندگان و هنرمندان پایه­گذاری کرد. در همان سالها «سوره بچه­های مسجد» را که مرتبط با ادبیات کودکان و نوجوانان بود، راه اندازی و شش شماره از آن را منتشر کرد.

در شهریورماه سال ۱۳۶۱ به کیهان بچه­ها دعوت شد و به عنوان سردبیر، عهده­دار مسئولیت و هدایت قدیمی­ترین نشریه کودکان و نوجوانان کشور گردید و از آن پس، کیهان بچه ­ها تبدیل به عرصه فعالیت هنرمندان شعر و داستان کودک و نوجوان شد. شوراهای داستان، شعر و تصویرگری در تحریریه کیهان بچه ­ها تشکیل شد که ماحصل آن نقد و بررسی و انتخاب بهترین آثار ارسالی به دفتر مجله بود. حاصل این کار در طی سالها، معرفی نویسندگان و شاعران بی­شماری به جامعه ادبی کشور بود.

در سال ۱۳۶۸«کیهان علمی» را راه اندازی کرد و با همکاری بزرگانی چون «استاد احمد بیرشک» جایگاه شایسته­ ای برای نشریه به عنوان اولین مجله علمی کودکان و نوجوانان ایجاد کرد. این مجله پس از پنج سال فعالیت، به دلیل مشکلات مالی موسسه کیهان تعطیل شد.

در دهه ۶۰جلسات داستان­ نویسی «مسجد جوادالائمه» را هر هفته به طور منظم در کتابخانه مسجد، تشکیل داد که همین جلسات منشأ رشد و پرورش نویسندگان بسیاری گردید. در این جلسات که به صورت کارگاهی اداره می­ گردید، رمانهای بزرگ جهان و داستان های نوشته شده اعضا خوانده می ­شد و مورد بحث و نقد قرار می­ گرفت. در سال ۱۳۷۵، پس از سالها استمرار جلسات و تربیت شاگردانی چند، او با راه اندازی «جشنواره کتاب سال شهید حبیب غنی­ پور» با همکاری دوستان و شاگردان دیروز که حالا با عنوان «شورای نویسندگان مسجد جوادالائمه» فعالیت می­ کردند، جنبه گسترده ­تری به فعالیت­های ادبی مسجد داد.

امیرحسین فردی در سال ۱۳۷۷، در تشکیل «انجمن نویسندگان کودک ونوجوان» و در سال ۱۳۷۸ در تشکیل «انجمن قلم ایران» حضور موثر داشت. در سال ۱۳۸۱ به مناسبت بیستمین سال سردبیری­اش در کیهان بچه­ ها، مراسم بزرگداشتی با عنوان «بیست سال عاشقی» برگزار شد و در همان سال برای حضور مجدد در «حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی» از او دعوت به عمل آمد. بدین ترتیب وی بعد از بیست سال جدایی از حوزه، با عنوان «مدیر کارگاه قصه و رمان» به خانه هنر انقلاب بازگشت و در سِمت جدیدش تلاش گسترده­ای برای رونق دادن به «ادبیات انقلاب اسلامی» آغاز نمود که در ادامه منجربه شکل­گیری «جشنواره داستان انقلاب اسلامی» شد.

در شهریور ماه سال ۱۳۸۹ به «مدیریت دفتر آفرینش­ های ادبی حوزه هنری» منصوب گردید و تا پایان عمر همزمان با مدیرمسئولی کیهان بچه­ ها؛ در این نهاد انقلابی مشغول خدمت به ادبیات انقلاب اسلامی بود.

در سال ۱۳۸۷ با توجه به سوابق ارزنده ­اش در عرصه ­های ادبی موفق به دریافت «نشان درجه یک هنری» از وزارت ارشاد گردید و در سال ۱۳۹۱ در اولین «جشنواره پیش­نگاران مطبوعات» از وی به عنوان یکی از پیشکسوتان عرصه مطبوعات، تقدیر به عمل آمد.

امیرحسین فردی بیشترین زمان عمر گرانقدرش را به تربیت شاگردانی پرداخت که امروزه هر یک سکاندار گوشه ­ای از فرهنگ و هنر و ادبیات این مرز و بوم هستند و بدین علت کمتر به نوشتن و انتشار اثر پرداخت. با این وجود رمان­ها و کتاب­های ارزشمندی همچون «آشیانه در مه»، «سیاه چمن»، «اسماعیل»، «گرگ سالی» و از استاد به جا مانده که با ارائه قلمی پرتوان، نثری لطیف و پرمحتوا، نام وی را به عنوان «امیر ادبیات انقلاب» جاودان نموده است.

سرانجام در غروب روز پنجم اردیبهشت ماه ۱۳۹۲، قلب مهربان استاد امیرحسین فردی پس از سال­ها کار و فعالیت خستگی ناپذیر برای رشد و تعالی هنر و ادبیات متعهد و ارزشی؛ به ناگاه از کار ایستاد و روح بی­ قرارش، به دیدار یاران شهیدش شتافت.

 

شرح مختصری از برنامه:

تجلیل و تقدیر از سرآمدان عرصه­های مختلف علمی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی، الگوسازی برای نسل آینده است و نسل آینده پیروان نسل­های گذشتة خویش­اند. فرهنگ یکی از پیچیده­ترین ابعاد زندگی اجتماعی بشر به شمار می­آید. انتقال فرهنگ جوامع به یکدیگر از طریق ادبیات صورت می­گیرد و سبک آفرینان جدید در حوزه ادبیات فرهنگ­سازان جامعه هستند. با توجه به رویکرد بنیاد ملی نخبگان در تکریم از سرآمدان، خبرگان، زبدگان و پیشگامان جامعه با هدف الگوسازی و شناساندن این سرآمدان به جامعه جوان و مستعدین کشور، برنامه­ها و همایش­های در این خصوص به صورت ملی و منطقه­ای و استانی صورت می­گیرد. بدین منظور بنیاد نخبگان استان اردبیل با حمایت بنیاد ملی نخبگان در مهر ماه سال 1396 همایش ملی نکوداشت استاد امیر حسین فردی را برگزار نمود. ایشان بنیانگذار ادبیات داستانی انقلاب هستند و در مدح ایشان همین بس که به ایشان امیر داستان انقلاب لقب داده ­اند.

برخی از اقدامات انجام شده برای برگزاری این مراسم به شرح زیر است.

 • تشکیل شورای سیاستگذاری همایش ملی نکوداشت استاد امیر حسین فردی و برگزاری جلسات مکرر با سازمان­های همکار
 • هماهنگی با خانواده و دوستان نزدیک استاد فردی
 • حضور در جلسه شورای فرهنگی شهرستان نیر (زادگاه استاد فردی) و تبیین اهداف و جلب مشارکت سازمان­ های مختلف
 • طراحی پوستر، بروشور و دعوتنامه توسط حوزه هنری استان اردبیل
 • خرید دو کتاب از آثار استاد فردی( گرگ ­سالی و سیاه چمن) توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و بنیاد نخبگان استان
 • آماده ­سازی 2 کلیپ به مدت 25 دقیقه از استاد فردی
 • آماده ­سازی نمایشگاه آثار استاد فردی در سالن همایش
 • تهیه پرتره از استاد فردی و رونمایی از آن در روز همایش و تقدیم به خانواده ایشان
 • ساخت المان یادبود استاد امیر حسین فردی در درب ورودی دانشگاه و رونمایی از این المان در روز همایش و نامگذاری یکی از خیابان­های دانشگاه به نام امیرحسین فردی
 • برگزاری مسابقه کتابخوانی و اثرخوانی از آثار استاد فردی توسط نهاد کتابخانه­ های عمومی استان اردبیل
 • نامگذاری کتابخانه عمومی شهرستان نیر به نام استاد فردی
 • نامگذاری خیابان منتهی به منطقه گردشگری بولاغلار در شهر نیر به نام استاد فردی
 • نصب تابلوهای یادبود و زندگی­نامه استاد فردی در میدان منتهی به زادگاه و ورودی روستای محل تولد استاد فردی
 • برگزاری مراسم یادبود در مسجد روستای زادگاه استاد

 

برگزاری همایش

این همایش در ساعت 9:00 روز سه­شنبه 25 مهر ماه با حضور میهمانان ویژه ملی و استانی بسیاری از جمله آیت­الله سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه و امام جمعه اردبیل، استاد محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری کشور، استاد مرتضی سرهنگی از بنیانگذاران ادبیات پایداری، دکتر محمد ناصری رئیس انتشارات رشد آموزش و پرورش، دکتر محسن شاهرضایی مدیر کل دفتر تکریم و الگوسازی بنیاد ملی نخبگان، دکتر گودرز صادقی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی، جناب آقای شفیع شفیعی مدیر کل اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل، جناب آقای اسحاقی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اردبیل، آقای رجبی رئیس حوزة هنری استان، خانم دکتر عزیزخانی رئیس نهاد کتابخانه­های استان، حجه­الاسلام مقدسی امام جمعه شهرستان نیر، جناب آقای جواد زنجانی فرماندار اردبیل، جناب آقای احمدی فرماندار شهرستان نیر، خانواده محترم استاد ( همسر، خواهر، برادر، دختر و داماد) شروع شد.

در ادامه خلاصه­ای از سخنان هر یک از سخنرانان بیان می­شود.

دکتر گودرز صادقی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی: دکتر صادقی اظهار داشتند که استاد امیر حسین فردی روستازاده بود و به دلیل شغل پدر از جایی به جای دیگر می­رفت. او در دام مدرک­گرایی گیر نکرد و به دنبال پژوهش و نویسندگی رفت تا جایی که از مقام معظم رهبری عنوان امیر داستان انقلاب را دریافت کرد.

دکتر حسین شایقی رئیس بنیاد نخبگان استان اردبیل:فعالیت­های استاد امیر حسین فردی در عرصه ادبی دوران انقلاب را می­توان در سه بخش دسته­ بندی نمود. در بخش اول ایشان به عنوان پایه گذار بخش ادبیات داستانیدر حوزه اندیشه و هنر انقلاب اسلامی  به شمار می­آیند که زمینه فعالیت هنرمندان شعر و داستان را در این حوزه فراهم آورده­اند. در بخش دوم ایشان با تشکیل جلسات داستان نویسی از بنیان گذران هسته های جوانان هنرمند انقلاب اسلامی بودند که منشاء رشد و پرورش نویسندگان بسیاری گردیدند و با راه انداری جشنواره کتاب سال شهید حبیب غنی پور، موجب گسترده شدن فعالیت های ادبی در زمینه هنر و اندیشه انقلاب اسلامی شدند. و در بخش سوم ایشان را می­ توان به عنوان پایه گذار ترین فرد در تشکیل انجمن نویسندگان کودک و نوجوان و انجمن قلم ایران و شکل گیری جشنواره داستان انقلاب اسلامی برای رونق دادن به فعالیت های ادبیات انقلاب اسلامی دانست. این شاخصه­ های ویژه را جز در شخصیت­های نخبه همچون امیرحسین فردی به ندرت می­ توان برای افراد جامعه برشمرد.

دکتر حبیب ابراهیم پور رئیس دانشکده علوم انسانی: این مایة افتخار است که امروز در این نکوداشت با هم نشسته ­ایم تا از فردی که سی سال کودکی ما را زندگی کرد فردی که همیشه سه­شنبه­ها منتظرش او با کیهان بچه­هایش بودیم و امروز هم سه­ شنبه است روزی که از تلاش­های ایشان در راستای بالندگی فرهنگ و ادب این کشور تقدیر می­ کنیم.

استاد مرتضی سرهنگی از بنیانگذاران حوزه ادبیات پایداری انقلاب و دوستان استاد فردی: آشنایی ما با آقای فردی از سال 58 بود ماها دو جور عمر می­کنیم یک عمر ظاهری و یک عمر باطنی. ماها دو جور معلم داریم یک معلمان مدرسه و بعد کتاب­هایی هستند که ما می­خوانیم من در وجود آقای فردی این دو تا را یکی می­ دیدم هم خودشان معلم بودند و هم کتاب­های شان. ایشان شجاعت یاد دادن داشت که خیلی از ما دانش خود را پنهان می­ کنیم و این شجاعت قابل تحسین است. ایشان بی دریغ یاد می­ داد و به همین خاطر است که الان امیرحسین فردی­ های زیادی در بین شاگردان ایشان مشاهده می­ کنیم.

حجت الاسلام حسنی مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی: به رسم ادب و به دلیل برگزاری این نکوداشت در دانشگاه محقق اردبیلی و همچنین شخصیت بالایی استاد فردی که قلم خودش را وقف انقلاب و کشورش کرده و مورد تشویق رهبری بوده وظیفه خود دانستم تا به نوبه خود از بنیاد نخبگان استان اردبیل و کلیه کسانی که برای این نکوداشت زحمت کشیده ­اند تقدیر و تشکر کنم و از خداوند می­ خواهم که کمک کند ما هم در راه انقلاب و رهبری و شهیدان قدم برداریم.

حجت الاسلام مقدسی امام جمعه شهرستان نیر: جناب آقای مقدسی در بیان شخصیت استاد فردی اظهار داشت که کسی باید امیر حسین فردی را معرفی کند که حداقل همسطح با ایشان باشد. ایشان ادامه دادند که مقام معظم رهبری در بیان ابعاد شخصیتی فردی چه زیبا فرمودند که ایشان (استاد امیر حسین فردی) برای نسل آینده اسوه و الگو می­باشند.ایشان در بیان بعد دیگری از شخصیت استاد فردی گفتند که نعمت مربی و معلم و پرورش­دهنده را خداوند به رخمان می­ کشد و توجه ما را به نکته عظیم تعلیم و تربیت دعوت می­کند. مرحوم فردی یک چنین فردی است و در جامعه تأثیر گذار بوده این عزیزان الگو ارزنده ­ای برای جوانان کشور هستند.

 

استاد محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری کشور: ایشان در بیان ابعاد شخصیتی استاد فردی اظهار داشتند که آقای فردی متواضع بودند و علاقه­ ای به شناخته شدن نداشتند. ما سال­ها در کنار آقای فردی بودیم و نزدیک 25سال با ایشان بودیم پیام رهبری در مورد ایشان کامل و بدون اغراق بود ایشان فردی سخت­کوش و مومن بود تلاش ایشان برای ایجاد هسته های جوان در حوزه ادبیات انقلاب اسلامی بسیار با ارزش بود. ایشان جمعاً سه بار با رهبری دیدار داشتند و پیام رهبری نشان دهنده توجه و قدر شناسی ایشان نسبت به بزرگان این کشور می ­باشد. اقای فردی یک نویسنده بزرگ و صاحب سبک بودند عناصر داستان­ شناسی را می­ شناختند نگاهی که به طبیعت و عناصر طبیعت داشتند نگاهی خدامحور و عارفانه بود و این در آثار ایشان کاملاً مشهود است.

استاد فردی روشن فکر و مردمی بودند در میان مردم زندگی می­کرد تا آخر عمرشان در جنوب شهر تهران زندگی کرد و مایل نبود از مردم و مسجد خودشان جدا شود. ایشان یک روشنفکر مسئول بود ایشان از وسائل نقلیه عمومی استفاده می­ کرد چون مایل بود در میان مردم باشد. به نماز اول وقت و جماعت اهتمام داشتند. آدم مؤدب و خودساخته بودند به همه حرکات و رفتار خود تسلط داشتند و در مقابل حوادث و دشواری­ ها دچار اشتباه نمی ­شدند. آقای فردی کم نوشتند چون بیشتر داشتند دیگران را تربیت می ­کردند. رئیس حوزة هنری کشور اظهار داشتند که بعد از دادن کتاب اسماعیل به رهبری مقام معظم رهبری از ایشان تشکر ویژه­ ای کردند بعد از شنیدن خبر تشکر رهبری چند لحظه ­ای تلفن را قطع کردند و سجده شکر به جا آوردند.

دکتر محمد ناصری رئیس انتشارات رشد آموزش و پرورش و از شاگردان استاد فردی: دکتر ناصری در خصوص یکی از شاخص­ترین ابعاد شخصیتی استاد فردی یعنی "شاگردپروری" ایشان سخن گفتند. ایشان یکی از مهمترین یادگاری­های آقای فردی را فعالیت­های ایشان در مسجد جواد الائمه و تربیت شاگردانی در حوزه­های علمی و فرهنگی و ادبی و ورزشی دانستند. دکتر ناصری با توجه به پاسخگویی مدل تربیتی استاد فردی در مساجد و کشور ما، طیف علاقه­ مندان به این مدل تربیتی را خارج از سلایق و گرایش­های مختلف سیاسی دانستند و اظهار داشتند جنس معلمی ایشان از جنس معلمی رسمی نبود.

دکتر محسن شاه رضایی مدیر دفتر تکریم و الگوسازی از نخبگان بنیاد ملی نخبگان: جلسه یادبود فردی اصلاً خسته کننده نیست استاد فردی فرد نبود امت بود گاهی یک فرد رسالت یک امت را دارد فردی اینگونه بود. ما در بنیاد نخبگان استعداد برتر را می­ شناسیم جذب می­ کنیم و پرورش می ­دهیم فردی خود به عنوان بنیاد نخبگان بود. فردی مربی بود در مسجدی در جنوب شهر که این یک کلید واژه است. او می­ توانست به شمال شهر برود. ایشان به ما یاد داده بود بخوانید و بنویسید و پاره کنید اول باید بخوانیم و بعد باید بنویسیم و بعد تعلق نگیریم و پاره کنیم.

آقای جواد زنجانی فرماندار اردبیل: ادبیات انقلابی حلقه گمشده تعلیم و تربیت امروز است. متاسفانه امروز فضای مجازی فضای مخاطبی جدیدی شده و جوانان ما از اصالت و فرهنگ بی­ بهره نباشند کم بهره ­اند و بنابراین باید مهندسی فرهنگی جدیدی در کشور انجام گیرد و باید روش انتقال فرهنگ توسط رمان وداستان صورت گیرد. آقای فردی به عنوان یکی از بنیانگذاران سبک داستان انقلاب نقش بی بدیلی در این خصوص ارائه نمودند.

آقای ناصر اسحاقی مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل:جناب آقای دکتر اسحاقی نیز در این مراسم از تلاش­ های بنیاد نخبگان استان در راستای معرفی نخبگان و سرآمدان استان به جامعه جوانان و الگوسازی از این بزرگان تشکر و قدردانی نمودند و با اشاره به وجود مفاخر بسیار در این استان خواستار برگزاری همایش­ هایی این چنین برای اساتید در قید حیات شدند.

سرکار خانم دری نماینده رئیس انجمن زبان و ادب فارسی: خانم دری پس از نثار سلام و سپاس بر بزرگمردان و بزرگ همتان و آرزوی توفیق و سلامتی برای اهالی قلم و دلسوزان فرهنگی این سرزمین اطهار داشتند که: انجمن زبان وادبیات فارسی دو دوره حیات قبل و بعد انقلاب دارد. ایشان سپس به قرائت پیام رئیس انجمن زبان و ادب فارسی پرداختند.

 

برخی دیگر از اقدامات انجام شده در خصوص تکریم و الگوسازی از استاد امیرحسین فردی

 • رونمایی از پرتره استاد امیر حسین فردی
 • اهدای نشان صفوی از سوی دبیرخانه روز استان اردبیل به خانواده استاد امیر حسین فردی
 • اهدای ارج­نامه و تکریم از خانواده استاد فردی و حامیان همایش
 • رونمایی از المان یادبود استاد فردی

 

اقدامات انجام شده در زادگاه استاد امیر حسین فردی شهرستان نیر و روستای قره تپه

 • نامگذاری کتابخانه عمومی شهرستان نیر به نام استاد امیر حسین فردی
 • نامگذاری خیابان 12 متری نیر به سمت منطقه گردشگری بولاغلار به نام خیابان استاد امیر حسین فردی
 • نصب تابلو زندگی­نامه مختصر استاد در میدان اصلی شهر نیر منتهی به روستای قره تپه زادگاه استاد امیرحسین فردی
 • نصب تابلوی زندگی نامه استاد فردی در ورودی روستای قره تپه
 • برگزاری مراسم یادبود و اثرخوانی در مسجد روستای قره تپه با حضور اهالی محترم روستا
بازدید از منزل روستایی استاد امیرحسین فردی

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: اردبیل، شهرک اداری بعث (کارشناسان)، جنب سازمان حج و زیارت، بنیاد نخبگان استان اردبیل، تلفن: 33740032-045