چهارشنبه 14 خرداد 1399

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

همایش ملی تکـریم از استـاد محمـد برزگـر جلالـی

تاریخ برگزاری: 98/08/16

مکان: مجتمع فرهنگی فـدک

 

شرح مختصری از زندگی­نامه استاد محمد برزگر جلالی:

پروفسور محمد برزگر جلالی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در اردبیل در سال 1342 به پایان رساند. در همان سال با کسب رتبه اول در کنکور اختصاصی دانشکده داروسازی تهران، تحصیلات دانشگاهی را آغاز کرد و در سال 1347 با رتبه اول فارغ التحصیل و موفق به اخذ درجه دکتری داروسازی شد. پس از اتمام دوره نظام وظیفه، خدمت خود را در سال 1350 با سمت مربی آموزشی در دانشکده داروسازی تبریز شروع کرد. سال 1353 بورسیه دانشگاه تبریز شد و به دانشگاه دمونت انگلیس اعزام و در سال 58 دکتری تخصصی فارماسیوتیکس را با رتبه اول به پایان رساند. پس از بازگشت به تبریز فعالیت­های آموزشی و پژوهشی را آغاز و بعد از طی مراتب استادیاری و دانشیاری در سال 1370 به مرتبه استادی ارتقاء یافت. در حال حاضر با سمت استاد ممتاز فارماسیوتیکس در دانشکده داروسازی تبریز خدمت می­کند. ایشان پایه گذار آموزش و پژوهش دروس فیزیک الفارماسی و بیوفارماسی و فارماکوکینتیک (1358) و مدرس این دروس و نیز درس فارماکودینامیک در مقاطع تحصیلی دکتری داروسازی و PHD گروههای فارماسیوتیکس، ریزفناوری دارویی، زیست فناوری دارویی، فارماکولوژی، شیمی دارویی، عضو مؤسس و هیئت علمی مرکز تحقیقات کاربرد دارویی، عضو مؤسس دانشکده علوم نوین پزشکی و نیز عضو مؤسس مقاطع PHD مذکور در دانشگاه علوم پزشکی تبریز میباشد. برخی از کارهای پژوهشی وی در 20 کتاب مرجع و درسی و دائره المعارف خارجی نیز مورد استناد قرار گرفته است. در زمینه نانو فناوری دارویی دو اختراع ثبت شده دارد. حاصل مهم 44 سال خدمات ایشان تعلیم و تربیت 4500 نفر دکتر داروساز و تدریس به دهها نفر متخصص شاغل در دانشکده های داروسازی و کارخانجات داروسازی کشور می باشد. ایشان افتخار می کند که برخی از دانشجویان سابق وی چهره های شاخص علمی در سطح ملی و بین المللی هستند.

 

شرح برنامه:

با توجه به رویکرد بنیاد ملی نخبگان در تکریم از سرآمدان، خبرگان، زبدگان و پیشگامان جامعه با هدف الگوسازی و شناساندن این سرآمدان به جامعه جوان و مستعدین کشور، برنامه ها و همایش های در این خصوص به صورت ملی و منطقه ای و استانی صورت می گیرد. بدین منظور بنیاد نخبگان استان اردبیل با حمایت بنیاد ملی نخبگان در آبان ماه سال 1398 همایش ملی نکوداشت استاد محمد برزگر جلالی را با مشارکت شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل، دانشگاه علوم پزشکی و دیگر ارگانها و سازمانها با حضور میهمانان ویژه از جمله آیت­ا... سید حسن عاملی امام جمعه و نماینده محترم ولی فقیه در استان اردبیل، دکتر پزشکیان نائب رئیس مجلس شورای اسلامی، مهندس اکبر بهنامجو استاندار اردبیل، دکتر محسن شاهرضایی مدیرکل دفتر تکریم و الگوسازی بنیاد ملی نخبگان، دکتر محمدباقر ضیاء رئیس انجمن داروسازان ایران، آقای کریمی نماینده اردبیل در مجلس شورای اسلامی، دکتر خالقی نماینده خلخال در مجلس شورای اسلامی، دکتر لطف­اللهیان شهردار اردبیل، دکتر پوستی رئیس شورای شهر اردبیل، دکتر عزیز حبیبی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی، دکتر میرفخرایی رئیس انجمن متخصصین علوم دارویی ایران، دکتر نژادمحمد معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی استانداری اردبیل، مهندس بهروز ندایی معاون سیاسی و امنیتی و اجتماعی استانداری اردبیل، دکتر اسحاق رسولی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل، دکتر افسر روحی رئیس دانشگاه پیام نور اردبیل، آقای شفیعی مدیر کل اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل، آقای اسحاقی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اردبیل، آقای رجبی رئیس حوزة هنری استان و مدیران دستگاه های اجرایی استان برگزار گردید.

همایش در ساعت 6:00 روز پنجشنبه16آبان ماه با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد.

در این همایش سخنرانان ملی و استانی به ارائه بخشی از فعالیتها و خدمات استاد برزگر جلالی پرداختند که در ادامه به گوشه ای از این سخنان اشاره می­شود.

آقای اسحاقی دبیر شورای فرهنگ عمومی استان پس از خیرمقدم خدمت میهمانان، نظام الگوسازی را براساس آموزه های دینی و قرآنی مهم و مبنایی دانست و خاطر نشان کرد: در سالهای اخیر موفق شدیم از استاد شاهی، مرحوم عاصم، دکتر یوسف معماری، دکتر وهابزاده، ذاکر اردبیلی، مرحوم حاج لطیف نباتی مقدم و ... به عنوان چهره های شاخص و تاثیرگذار این استان تجلیل کنیم و امروز نیز شاهد تکریم و تجلیل از چهره شاخص علمی و موفق در عرصه داروسازی پروفسور محمد برزگر جلالی هستیم.

دکتر جعفری رئیس سازمان نظام پزشکی استان اردبیل با قدردانی از اهتمام شورای فرهنگ عمومی در سه سال اخیر  در تجلیل از چهره های شاخص پزشکی استان اردبیل نظیر دکتر معماری، وهابزاده و برزگر جلالی اظهار کرد: خانواده برزگر جلالی شناسنامه هویتی اردبیل محسوب می شوند. منصور جعفری گفت: این خانواده چه قبل از پیروزی انقلاب و چه بعد از آن در ارائه خدمات پزشکی و درمانی سرآمد این استان بوده اند.

دکتر حنایی مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در این مراسم به نمایندگی از رئیس دانشگاه علوم پزشکی ضمن قرائت پیام دانشگاه علوم پزشکی استان آذربایجان شرقی به ویژگی ها و خصایل نیکوی این استاد در 40 سال عهده داری کرسی استادی دانشگاه علوم پزشکی تبریز اشاره کرد و ایشان را نمادی از تعهد و تخصص علمی و دینی برشمرد.

دکتر ضیاء رئیس انجمن داروسازان ایران فلسفه خلقت و آفرینش انسان را کمک به همنوع در همه عرصه ها از علم و تخصص گرفته تا فرهنگ و اقتصاد دانست و اظهار کرد: آن­ چه از انسان ها باقی می ماند تنها یاد و نام نیک است که بزرگانی همچون استاد برزگر جلالی به خاطر جایگاه علمی‌ آنها قرن ها به نیکی یاد خواهند شد.

دکتر قدرت اخوان اکبری رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل تجلیل از مفاخر علمی و پزشکی استان را حرکتی مناسب برای ارائه الگو به نسل جوان و دانشجویان دانست و اظهار داشت در مکتب اسلام به علم و عالم ارج و قرب ویژه ای نهاده شده است و بر همین مبنا شورای فرهنگ عمومی استان سال هاست که در ارج نهادن به خردورزی و دانایی این حرکت فاخر را آغاز کرده است. دکتر اخوان اکبری پس از ارائه رزومه علمی استاد جلالی، از نامگذاری آزمایشگاه مایعات دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل به نام دکتر برزگر جلالی خبر داد و گفت: از امروز پروفسور برزگر جلالی استاد افتخاری دانشکده داروسازی اردبیل محسوب می شود و ما به صورت مستمر در خدمت وی خواهیم بود.

دکتر شاهرضایی مدیر کل تکریم و الگوسازی بنیاد ملی نخبگان نیز پس از تشکر و قدردانی از زحمات شورای فرهنگ عمومی استان در خصوص همکاری با بنیاد نخبگان استان اردبیل در برگزاری برنامه های تکریم و بزرگداشت نخبگان و سرآمدان اظهار کرد: زمانی که قله سبلان را از دور می بینیم شکوه و عظمت دارد، اما از نزدیک است که با ظرافتها، جویبارها و نغمه ها و جزئیات آن آشنا می شویم. تجلیل و تکریم از سرآمدان نیز مانند از دور دیدن آن کوه است اما از نزدیک دیدن و الگوسازی برای جوانان مانند مشاهده آن از نزدیک است که با همت شورای فرهنگ عمومی استان به نتیجه خواهد رسید.

دکتر مسعود پزشکیان نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در این مراسم با اشاره به ارزش علم و عالم اظهار داشت دلیل اصلی سجده تمام ملائک برای انسانها به خاطر برتری علم، دانایی و خردورزی بوده وگرنه همه ملائک نسبت به جایگاه آدم معترض بوده و حتی شیطان نیز رانده شده درگاه خداست. از اینرو کسی که در مقابل علم بایستد رانده شده و شیطان است. وی در ادامه گفت: جامعه ما اکنون نیازمند انسانهایی است که عالم و کاردانند و در کشور خود مانده و به مردم خدمت می کنند.

آیت­ الله دکتر سید حسن عاملی نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در این مراسم اظهار داشت: دکتر جلالی نیاز به تکریم ندارد، ایشان با چنان تفکر و حریت استثنایی که در وجودشان مشاهده کردیم و به ایشان دلبستگی یافتیم دارای سرمایه روحی بسیار بالایی است. وی اظهار داشت که هدف ما از تکریم در وهله اول تجلیل از علم و عالم است. آیت الله عاملی گفت گذشته و وضعیت سالهای معاصر این کشور سنخیت مناسبی با هم ندارد. تمامی کشورهای اطراف ایران بدون ایران تاریخی ندارند. عظمت ایران از شرق به دیوار چین، تاجگذاری در مصر و تولد پیامبر اسلام در کشور ایران انکار ناپذیر است که با حکمرانان ناطالح به تاراج رفته است. با پیروزی انقلاب اسلامی عقب‌ماندگی 500 ساله این کشور جبران شده و امروز در حوزه‌های مختلف به پیشرفتهای چشمگیری رسیده ایم. با برگزاری چنین آئین هایی ما می خواهیم تاریخ، مدنیت و روحیه سپاسگزاری خود را از ولی نعمتان جامعه نشان دهیم و به نوعی برای نسل آینده نیز الگوئی شاخص و ممتاز معرفی کنیم. ایشان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری که بایستی ملت ایران در مرزهای دانش امروز سهیم باشند افزود: بدون علم تصمیم گیری کشورها به دست خودشان نخواهد بود و رمز کرامت ما علم است.

دکتـر محمـد برزگـر جلالـی نیز در این مراسم از شورای فرهنگ عمومی و در رأس آن آیت­الله عاملی و تمامی دست اندرکاران این مراسم قدردانی کرده و اظهار داشت: بنده کاری نکرده ام و هر چه انجام داده ام جز ادای وظیفه نبوده است. انشاله در درجه اول خداوند و در درجه دوم ملت آن را از من قبول نمایند. قریب به 49 سال در آموزش عالی کشور خدمت کردم و پیشانی سپاس بر خاک می سایم که خداوند مرا تفضل خدمت در راه علم کشور را فرمود. بارها در کلاس های درس گفته ام که هر کس از پول و حتی هوای این ملت استفاده کرده، مدیون این کشور هست.

 

برخی دیگر از اقدامات انجام شده در خصوص تکریم و الگوسازی از استاد محمد برزگر جلالی

  • برگزاری نشست تخصصی با اساتید دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
  • اختصاص غرفه به استاد برزگر جلالی در موزه تاریخ علم دانشگاه محقق اردبیلی
  • تدوین و چاپ کتاب سیمرغ و کیمیا ویژه جشن نامه استاد برزگر و رونمایی از آن
  • تهیه و پخش مستندی از زندگی نامه استاد برزگر جلالی از سیمای مرکز اردبیل
  • اهدای هدیه و نشان استان از سوی دبیرخانه روز استان اردبیل به استاد محمد برزگر جلالی
  • اهدای ارج نامه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و تکریم از استاد از سوی بنیاد ملی نخبگان و دیگر سازمانها
  • نامگذاری آزمایشگاه فارماسیوتیکس به نام استاد محمد برزگر جلالی

_______________________________________________________________________________________________________________

تصاویر همایش

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: اردبیل، شهرک اداری بعث (کارشناسان)، جنب سازمان حج و زیارت، بنیاد نخبگان استان اردبیل، تلفن: 33740032-045