تجلیل از نخبگان و استعدادهای برتر تحت حمایت کمیته امداد

مراسم تجلیل از نخبگان و استعدادهای برتر تحت حمایت کمیته امداد استان برگزار شد.

مراسم ملی تجلیل از نخبگان و استعدادهای برتر تحت حمایت کمیته امداد در مورخ 26 اسفندماه 1399  به دو صورت ویدئو کنفرانس و حضوری در کمیته امداد استان ها برگزار شد. بخش ملی که با حضور سیدمرتضی بختیاری، رئیس کمیته امداد، سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، علی نیکزاد، نائب رئیس مجلس شورای اسلامی و الهام یاوری، رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان برگزار و به صورت آنلاین در جلسات حضوری کمیته امداد استان ها پخش می شد. بخش استانی نیز در استان اردبیل با حضور حسین دشتی، رئیس کمیته امداد اردبیل، دکتر حسین شایقی، رئیس بنیاد نخبگان استان اردبیل و استعدادهای برتر مورد حمایت کمیته امداد در محل کمیته امداد  برگزار شد.

بخش ملی:

رئیس کمیته امداد در این مراسم با بیان اینکه توانمندسازی مهمترین ماموریت کمیته امداد در قبال خانواده‌های تحت حمایت است، گفت: توانمندسازی مستلزم تغییرات ماهوی در برنامه‌های تحولی، همراه با پیشرفت علم و فناوری در کمیته امداد است و معتقدیم مدیریت علمی در پهنه اقتصاد مقاومتی در برنامه‌های اشتغال کمیته امداد می‌تواند منجر به توانمندسازی شود. ۵۰۰ نفر از جامعه هدف کمیته امداد در کنکوری سراسری سال جاری حائز رتبه‌های برتر شده‌اند، تاکید کرد: بیش از ۶ هزار نخبه در زمینه‌های علمی و پژوهشی، فرهنگی، ورزشی و ... در میان خانواده‌های تحت حمایت هستند که موظفیم به بهترین شکل زمینه شکوفایی استعدادهای آنان را فراهم کنیم. رئیس کمیته امداد با تاکید بر ضرورت ارتقای جایگاه نخبگان در جامعه، گفت: کمیته امداد در قالب تفاهم‌نامه با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اقدامات خوبی را در این زمینه آغاز کرده است اما انتظار از مجموعه امداد این است که استعدادهای برتر که در شرایط محرومیت امکان رشد و اعتلا ندارند، شناسایی و به پرورش آن کمک کند. وی با اشاره به حضور چهره‌های علمی، سیاسی و ورزشی در سطوح عالی کشوری و جهانی که در گذشته از حمایت کمیته امداد برخوردار بوده‌اند، اظهار کرد: مددجویان کمیته امداد امروز در کرسی نمایندگی مجلس شورای اسلامی، عضو هیات علمی دانشگاه و موقعیت‌های فرهنگی و اجتماعی خوش درخشیده‌اند و اطمینان داریم جوانان خانواده‌های نیازمند با حمایت کمیته امداد می‌توانند منشاء اثرات مثبت در کشور باشند.

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور نیز در این مراسم با بیان اینکه در اقتصاد دانش‌بنیان، شناسایی و پرورش استعدادهای برتر بسیار مورد توجه است، گفت: برای شناسایی و ایجاد ارزش افزوده از نخبگان، نیازمند یک بستر مناسب فرهنگی هستیم که کمیته امداد توانسته است با ایجاد زمینه‌های لازم، شرایط رشد نخبگان جامعه هدف را فراهم کند. وی با اشاره به اینکه در اقتصاد امروز افراد و انسان‌ها مبنای توسعه هستند، افزود: روحیه کارآفرینی متاثر از درک و تجربه سختی‌های زندگی است و این همان چیزی است که خانواده‌های تحت حمایت کمیته امداد از جوهره آن برخوردار هستند زیرا نوآوری از کمبودها ریشه می‌گیرد. ستاری بر آمادگی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای همکاری با کمیته امداد تاکید کرد و گفت: باید با کمک استعدادهای برتر در جامعه هدف امداد، زمینه اقتصاد غیرنفتی و دانش‌بنیان را در کشور ایجاد کنیم.

علی نیکزاد، نائیب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایجاد عدالت یکی از آرمان‌های اصیل انقلاب اسلامی است، گفت: دولت‌ها موظفند عدالت آموزشی را برای همه فرزندان کشور فراهم کنند و کمیته امداد نیز در همین راستا به حمایت از نخبگان و استعدادهای برتر تحت حمایت اقدام می‌کند. وی خطاب به جوانان تحت حمایت کمیته امداد خاطر نشان کرد: آینده کشور از آن شماست و مجلس شورای اسلامی نیز کوشیده است در بحث محرومیت‌زدایی، اشتغال و مسکن محرومان نقش حمایتی خود را ایفا کند تا استعدادها و نخبگان تحت حمایت با آرامش بیشتر به رشد ظرفیت‌های درونی خود بپردازند.

بخش استانی:

مدیر کل کمیته امداد اردبیل در این مراسم، ضمن تقدیر و تشکر از شرکت کنندگان در این مراسم و همچنین دکتر شایقی  ادامه داد: حدود ۷۳۰ هزار دانش‌آموز و بیش از ۸۰ هزار دانشجو از خدمات کمیته امداد در کل کشوربهره‌مند هستند که از این تعداد بیش از 7000 دانش آموز و دانشجو از سطح استان اردبیل هستند. از بین این 7000 نفر 110 نفر به عنوان استعداد برتر در زمینه های علمی، فرهنگی و ورزشی می باشند که از 15 نفر از این عزیزان که با پارامترهای مختلف به عنوان سطح 1 استعدادهای برتر این نهاد شناخته شده اند در این مراسم تجلیل خواهد شد.

در ادامه دکتر شایقی ضمن تقدیر و تشکر از برگزاری این رویداد، به تشریح برنامه ها و طرح های بنیاد نخبگان که دانش آموزان و دانشجویان از آن می توانند بهره مند شوند پرداخت. همچنین ایشان بر آمادگی بنیاد نخبگان استان برای همکاری با کمیته امداد در زمینه برگزاری دوره های آموزشی و سایر حوزه های مرتبط برای ارتقاء سطح علمی مستعادن تحت پوشش کمیته امداد تاکید کرد.

در پایان این مراسم نیز با اهدای لوح تقدیر و هدایای ویژه از نفرات برتر و نخبگان تحت حمایت کمیته امداد استان در حوزه‌های علمی و پژوهشی، ورزشی، فرهنگی و ثبت اختراعات و نوآوری‌ها تجلیل به عمل آمد.

تاریخ انتشار : 1399/12/27
کد : 20127
تعداد بازدید: 47