دوشنبه 11 اسفند 1399

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

نشست هم اندیشی مخترعان و مستعدان برگزار شد.

به مناسبت پاسداشت روز مهندس، نشست هم اندیشی مخترعان و مستعدان استان اردبیل در خصوص تجاری سازی اختراعات به صورت مجازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان اردبیل؛ به همت بنیاد نخبگان استان اردبیل و به منظور پاسداشت روز مهندس، نشست هم اندیشی مخترعان و مستعدان در خصوص تجاری سازی اختراعات با همکاری پارک علم و فناوری استان اردبیل، مراکز رشد دانشگاه های محقق اردبیلی و آزاد اسلامی واحد اردبیل، سازمان بسیج علمی استان و شتاب دهنده جاویدان به صورت مجازی در روز سه شنبه مورخ 5 اسفندماه 1399برگزار شد.

در این نشست دکتر شایقی، رئیس بنیاد نخبگان استان اردبیل ضمن تبریک روز مهندس و تشکر و قدردانی از شرکت کنندگان این نشست، تصریح کرد:ایده و نوآوری در مرحله دوم بایستی به اختراع منجر شود و در مرحله سوم تجاری سازی اختراع مهمترین چالش پیش روی صاحبان اختراع است. وی هدف از برگزاری این نشست را یافتن راه های تجاری سازی اختراعات جوانان ایرانی برشمرد و همچنین اطلاع از آمار های ثبت در دنیا و زمینه های فعالیت آنها را یک ضرورت برای مخترعین جوان برشمرد و گفت: آشنایی با پلتفرم های ثبت اختراع و تجاری سازی می تواند آنان را در عرصه معرفی و تجاری سازی اختراعات کمک کند. همچنین ایشان به تسهیلاتی که بنیاد نخبگان به مخترعان سطح یک، دو و سه می دهند با جزئیات به شرکت گنندگان در این نشست تشریح نمودند.

در ادامه دکتر ابراهیم پور، رئیس پارک علم و فناوری استان با اشاره به اینکه پارک علم و فناوری  بستر مناسب تجاری سازی ایده ها و طرح هاست، اظهار کرد: این مجموعه در راستای رفع نیازهای کشور به دنبال تجاری سازی ایده ها، طرح ها و پایان نامه ها و انجام طرح های کاربردی برای رفع نیازهای واقعی کشور بویژه در شرایط بحرانی مثل جنگ و تحریم است. وی همچنین  به برخی از توانمندی ها و ظرفیت های پارک علم و فناوری اردبیل برای همکاری با بخش های خصوصی در حوزه های مختلف اشاره کرده و به تشریح تسهیلات پارک علم و فناوری پرداختند. وی در ادامه سخنان خود اضافه کرد: با فعال شدن صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران و همچنین همراهی سایر مجموعه‌های علمی، سعی بر استفاده از تسهیلات کم بهره برای نوآوران و فناوران هستیم و انتظار می‌رود زیرساخت مورد نیاز در تأمین مکان و سوله مد نظر نیز تا حد زیاد تأمین شود.

دکتر صلاحی رئیس مرکز رشد دانشگاه محقق اردبیلی ضمن تقدیر و تشکر از برگزاری چنین نشستی، پیشنهاد تداوم داشتن این نوع نشست ها برای افزایش همگرایی بین این مرکز و مراکز و سازمان های شرکت کننده در این نشست شد و همچنین به تسهیلاتی که مرکز رشد دانشگاه محقق اردبیلی به مخترعان و شرکت های دانش بنیان داده می شود اشاره کردند. وی تصریح کرد مراکز رشد، سازمان های نوآور را تقویت کرده و در واقع مانند یک حامی عمل نموده و با در اختیار گذاردن فضا، امکانات و خدمات مالی مورد نیاز شرکت‌ های نوپا، هزینه ‌های سربار و مخاطرات آنها را پایین آورده و کاهش می ‌دهند و از طرف دیگر با ارائه آموزش‌ های مورد نیاز‌ و مشاوره ‌های مختلف مدیریتی، حقوقی و تخصصی، توان مدیریتی این‌گونه شرکت ‌ها را ارتقاء داده، راه را برای پرورش ایده‌ ها و موفقیت آنان هموار می ‌سازند. علاوه بر این مراکز رشد با جلب سرمایه ‌های اولیه و مخاطره‌ پذیر برای شرکت‌ های نوپا به پایداری و سرعت رشد آنها می ‌افزایند. همچنین ایشان به راه اندازی مرکز نوآوری دانشگاه با حمایت معاونت علمی و فناوری در طی دو ماه آینده خبر دادند.

همچنین مدیر مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل، رئیس سازمان بسیج علمی پژوهشی استان و مدیرعامل شتاب دهنده جاویدان ضمن تاکید بر تقویت فرهنگ تعامل سازنده بین مخترعین و صاحبان ایده با مراکز مرتبط و توضیحات درباره ی تسهیلاتی که این مراکز به افراد و شرکت های دانش بنیان می دهند آمادگی خود را جهت هر گونه همکاری و مساعدت در چارچوب وظایف و ماموریت های سازمانی بیان داشتند. و همچینین به نحوه حمایت از واحدهای فناور و طرح ها و ایده ها، لزوم توجه به قوانین تجاری سازی، ارتباط صنعت با دانشگاه، توجه به بازار هدف و نیازهای مشتریان پرداختند.

در ادامه چند نفر از مخترعین از جمله، آقای دامون نوری، سیامک محمدی، منوچهر بی زبان مقدم و ... ضمن توضیح مختصر درباره روند تجاری کردن اختراع خود و تبدیل آنها به محصول به بیان دیدگاه ها، مسائل و مشکلات خود پرداخته و پیشنهاداتی جهت بهبود فضای کارآفرینی و تجاری سازی محصولات ارائه دادند. در آخر نیز پیشنهاداتی از جمله برگزاری چنین نشستی با حضور مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکی و جهاد دانشگاهی داده شد و قرار شد در جلسه بعدی روسای این مراکز نیز برای تبادل نظر و هم فکری جهت رفع موانع احتمالی و تسهیل فرآیندهای مرتبط با افراد و شرکت ها برگزار شود.

 

 


تاریخ انتشار : 1399/12/04
کد : 20118
تعداد بازدید: 21

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: اردبیل، شهرک اداری بعث (کارشناسان)، جنب سازمان حج و زیارت، بنیاد نخبگان استان اردبیل، تلفن: 33740032-045