پنج شنبه 27 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

نشست مستعدان و فعالان حوزه دانش بنیان با معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اردبیل و روسای دانشگاهها، مراکز رشد و پارک علم و فناوری استان

نشست فعالان حوزه دانش بنیان جهت بررسی راهکارهای توسعه و کاهش چالشهای پیشروی این فعالان در محل استانداری اردبیل و با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری و مسئولین کلیه ارگانهای مرتبط با این حوزه برگزار گردید.

اقتصاد دانش بنیان تنها مسیر توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال برای جوانان کشورهای در حال توسعه از جمله ایران به شمار می آید. اقتصاد دانش بنیان با تکیه بر نیروی فعال و خلاق تحصیلکرده دانشگاهی و با کمترین سرمایه گذاری اولیه در محیطی کوچک آغاز و با ارائه دانش فنی نوین و یا فعالیتهای خدماتی بهینه و کارآمد قادر به ایجاد ارزش افزوده بسیار بالا و اشتغال جوانان کشور می باشد. از این رو امروزه در کشورهای مختلف تمرکز خاصی بر این بخش از فعالیت قشر تحصیلکرده صورت گرفته و باعث تحول شگرف در بخشهای مختلف صنعتی، فرهنگی و اجتماعی شده است. کشور خودمان نیز طی چند سال گذشته سعی بر ایجاد اقتصاد نوین بر پایه دانش نموده و مراکز مختلفی از جمله معاونت علمی و فناوری به پیشبرد اهداف آن کمک نموده است.

بر این اساس و با توجه به شرایط نامساعد اقتصادی و به ویژه اشتغال در استان اردبیل نشست فعالان حوزه دانش بنیان جهت بررسی راهکارهای توسعه و کاهش چالشهای پیشروی این فعالان در محل استانداری اردبیل و با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری و مسئولین کلیه ارگانهای مرتبط با این حوزه برگزار گردید.

این نشست با پخش کلیپ اقتصاد غیر نفتی معاونت علمی و فناوری و ارائه سخنان دکتر ستاری شروع شد. معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری به طرح مسأله دانش بنیان و مزایای آن در حوزه IT و فعالیتهای خدماتی پرداخت و مثال هایی بین المللی و بومی در خصوص این مسله آورد. دکتر حسین ­زاده گفت بسیاری از این شرکت ها، شرکتهای استارتاپی هستند که از دل رویدادهای استارتاپ ویکند بیرون آمده و امروزه به شرکتهای بسیار بزرگی با گردش مالی بسیار بالا دست یافته اند. وی با توجه به این مورد و اینکه رویدادهای استارتاپ متعددی در استان در حال انجام می باشد لزوم ساماندهی به این رویدادها برای حمایت بهتر از طرحها و ارتباط سرمایه­ گذار به خروجی این رویدادها را خواستار شد.

رئیس دانشگاه محقق اردبیلی به فعالیتهای این دانشگاه در حوزه کارآفرینی، تأسیس اولین مرکز رشد استان و افتتاح مرکز نوآوری دانشگاه در سفر اخیر دکتر ستاری به استان اردبیل اشاره و خواستار تشکیل شورای سیاستگذاری در حوزه استارتاپ ها و رویدادهای کارآفرینی در استانداری شد.

دکتر شایقی رئیس بنیاد نخبگان استان نیز با اشاره به اینکه اولین رویداد بوت کمپ و برنامه ریزی های انجام اولین استارتاپ ویکند در استان اردبیل توسط بنیاد نخبگان استان انجام شد آمادگی این بنیاد برای انجام هرگونه تسهیل گیری در خصوص اجرای این رویدادها را اعلام نمود. وی پرهیز از هرگونه حمایت مادی و دولتی از شرکتهای استارتاپی را سم مهلکی دانست و فعال نمودن شتاب­دهنده ها در استان را عامل توسعه صحیح این رویدادها و مسیر درست حمایت از این کارآفرینان عنوان کرد.

آقای سروری نماینده اتاق بازرگانی در این جلسه گفت صحبت با سرمایه گذاران بایستی با زبان خود سرمایه گذار انجام شود و محصول این استارتاپ ها و سودآوری آن باید توسط کارآفرینان توجیه گردد تا سرمایه گذار رغبت خود برای سرمایه­ گذاری در آن را اعلام نماید.

در ادامه دیگر مسئولین استانی، کارآفرینان، مستعدان و صاحبان شرکتهای دانش بنیان به ارائه چالشهای پیشروی خود در مسیر ایجاد کسب و کار دانش بنیان پرداختند و تصمیمات لازم در این خصوص به منظور حل معظلات استانی گرفته شد.

تاریخ انتشار : 1397/08/19
کد : 56
تعداد بازدید: 254

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: اردبیل، شهرک اداری بعث (کارشناسان)، جنب سازمان حج و زیارت، بنیاد نخبگان استان اردبیل، تلفن: 33740032-045