دکتر حسین شایقی

تاریخ تولد : سال 1351

محل تولد : پارس آباد (مغان)

زندگینامه


پروفسور حسین شایقی در سال 1351 در یک خانواده مذهبی در پارس آباد مغان چشم به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی و دوره راهنمایی را به ترتیب در مدرسه روستای آق­قباق آخر و مدرسه اسلام آباد قدیم و دو سال اول مقطع دبیرستان را در دبیرستان 17 شهریور شهر پارس آباد به پایان رساند.

سپس برای ادامه تحصیلات به شهر اردبیل نقل مکان نموده و دیپلم ریاضی فیزیک را با عنوان شاگرد اول از دبیرستان مدرس در سال 1370 اخذ نمود. وی دوره کارشناسی را در رشته مهندسی برق- قدرت از دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی تهران در سال 1374 و دوره فوق لیسانس را در رشته مهندسی برق-کنترل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر در سال 1376 به اتمام رساند. بعد از اتمام تحصیلات فوق لیسانس به عنوان عضو هیئت علمی طرح سربازی از ابتدای سال 1377 وارد گروه برق دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل شده و علاوه بر تدریس دروس تخصصی برخی از آزمایشگاه­ های این گروه را نیز راه اندازی نمود. وی همچنین مؤسس انجمن علمی مهندسی برق قدرت این دانشگاه نیز می باشد.

در سال 1389 با قبولی در دوره دکترای دانشگاه علم و صنعت ایران به ادامه تحصیل پرداخت و در تاریخ 1384 با دفاع از رساله دکترای خود در رشته مهندسی برق- قدرت فارغ التحصیل شد. از سال 1385 با عضویت در هیئت علمی دانشگاه محقق اردبیلی خدمت خود را در دانشکده فنی آن دانشگاه آغاز نموده و در کوتاه­ ترین زمان ممکن (8 سال) با توجه به فعالیت های آموزشی و پژوهشی چشمگیر به رتبه های علمی دانشیاری و استاد تمامی ارتقاء یافت. وی هم اکنون استاد تمام گروه مهندسی برق دانشکده فنی دانشگاه محقق اردبیلی بوده و از پایه گذاران مقطع کارشناسی ارشد و دوره دکترای مهندسی برق در این دانشگاه و دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل است.

ایشان علاوه بر تدریس دروس تخصصی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دوره دکتری مهندسی برق- قدرت مسئولیت های اجرایی گوناگونی را نیز در دانشگاه محقق اردبیلی و استان بر عهده داشته و مسئول راه­اندازی دو مرکز پژوهشی (مرکز رشد واحدهای فناوری و بنیاد نخبگان) در استان اردبیل نیز بوده است.

در دوره مسئولیت ایشان مرکز رشد واحدهای فناوری استان موفق به اخذ رتبه ششم در بین پارک های علم و فناوری و مراکز رشد کشور در سال 1387 بر اساس ارزیابی وزارت علوم و تحقیقات و فناوری گردید. ایشان علاوه بر عضویت در شوراهای مختلف علمی و اجرایی دانشگاه ­های استان و مراکز رشد، کارگروه­ های تخصصی استانداری و کمیسیون­ های سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور و استان اردبیل از مؤسسین شاخه اردبیل انجمن مهندسین برق و الکترونیک ایران و عضو هیئت مدیره آن نیز است. همچنین از سال 1388 تا سال 1394عضو هئیت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل نیز بوده و در سال 1391 نیز به عنوان پژوهشگر برتر سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور انتخاب شد.

  پروفسور شایقی در سال 1394 بر اساس پایگاه طلایه داران تامسون رویترز (ISI) در زمره یک درصد دانشمندان و نخبگان علمی جهان قرار گرفت.

از مهم ترین سوابق پژوهشی ایشان می توان به تألیف هشت عنوان کتاب تخصصی در زمینه مهندسی برق، انتشار بیش از 120 مقاله در مجلات معتبر علمی، ارایه بیش از 170 مقاله در کنفرانس های بین المللی و همایش های ملی، انجام بیش از 30 طرح پژوهشی و سه طرح صنعتی و ثبت سه اختراع اشاره نمود.

ضمناً وی عضو هیئت تحریه هشت مجله علمی- پژوهشی و داور بیش از 20 مجله تخصصی و کنفرانس های معتبر در زمینه مهندسی برق قدرت است. پرفسور شایقی در سال­های 1386، 1389، 1390، 1391 و 1392 به عنوان پژوهشگر نمونه استان اردبیل در حوزه فنی و مهندسی و در سال­های 1390 و 1392 به عنوان پراستنادترین نویسنده استان انتخاب شد.

در سال 1393 مجله Journal of Operation and Automation in Power Engineering با مدیر مسئولی ایشان به عنوان مجله برتر انگلیسی در بزرگداشت هفته پژوهش و فناوری استان انتخاب شد. وی هم اکنون به عنوان رئیس بنیاد نخبگان استان اردبیل مشغول به فعالیت است.

لینک های مربوطه


برای مشاهده پوستر مراسم تکریم اینجا کلیک بفرمایید.

برای مشاهده مستند فیلم تجلیل از دکتر حسین شایقی اینجا کلیک بفرمایید.

برای مشاهده بروشور ویژه دکتر حسین شایقی صفحۀ 1 اینجا  و صفحۀ 2 اینجا کلیک نمایید.

برای مشاهده صحفه شخصی دکتر حسین شایقی اینجا کلیک بفرمایید.