محمد باقر بهشتی

تاریخ تولد : سال 1329

محل تولد : شهرستان گرمی

زندگینامه


پروفسور محمد باقر بهشتی در هفتم شهریور 1329 در گرمی متولد شد. شش سال ابتدایی و سه سال از دبیرستان را در دبستان و دبیرستان خواجه نصیر گرمی گذراند و به دلیل آن که در گرمی دورۀ دوم دبیرستان دایر نبود برای ادامۀ تحصیل به تهران رفت و در دبیرستان حافظ (واقع در بازار تهران) در رشتۀ ریاضی به تحصیل ادامه داد. دو سال آخر دبیرستان را در دبیرستان محمدعلی فروغی (واقع در نظام آباد) درس خواند و در سال 1349 وارد دانشکدۀ اقتصاد دانشگاه تهران شد. در سال 1353 هم لیسانس اقتصاد گرفت و هم وارد دورۀ فوق لیسانس شد. دورۀ فوق لیسانس اقتصاد را در سال 1356 با رتبۀ اولی به پایان برد. خدمت سربازی را با استفاده از طرح آموزشی به تدریس در مؤسسۀ علوم بانکی ایران (بعد از انقلاب فرهنگی جزو دانشگاه علامۀ طباطبایی شد) پرداخت. در دورۀ تحصیل در کارشناسی، در سازمان برنامه و بودجه کارآموزی داشت و دو سال هم در دانشکدۀ اقتصاد دانشگاه تهران کار کرد. در دورۀ تحصیل در کارشناسی ارشد، در کانون بانک های ایران به عنوان کارشناس اقتصادی و آماری مشغول بود و از سال 1357 تا 1361 در دانشگاه آزادایران- مرکز آموزشی اردبیل (که بعداً به دانشگاه پیام نور اردبیل تبدیل شد) به عنوان مسؤول آموزشی و دانشجویی کار کرد. البته پس از تعطیلی دانشگاه ها در اثر انقلاب فرهنگی در اردیبهشت 1359 چندین ماه کمیتۀ امداد امام خمینی شاخۀ اردبیل را با همکاری دو تن از همکاران دانشگاهی فعال کرد که این فعالیت تا اعزام به خدمت دورۀ شش ماهۀ احتیاط با وقوع جنگ تحمیلی ادامه داشت. بعد از ترخیص از خدمت دورۀ احتیاط در 5 خرداد 1360، مدتی به عنوان مأمور به سازمان برنامه و بودجۀ استان آذربایجان شرقی رفت و بعد از آن به اردبیل برگشت و چند ماه در فرمانداری مغان(گرمی) شورای برنامه ریزی شهرستان را راه انداخت و همزمان در دبیرستان های گرمی به تدریس پرداخت و از اول آبان 1361 به سازمان برنامه و بودجۀ آذربایجان شرقی منتقل شد. مدتی در این سازمان به عنوان کارشناس مسؤول گروه تلفیق و بعد کارشناس مسؤول گروه امور اجتماعی کار کرد و در ادامه به سمت ریاست این سازمان منصوب شد.

در سال 1365 از طریق سازمان برنامه و بودجه به مدت سه ماه به آمریکا اعزام شد و در صندوق بین المللی پول به همراه 32 نفر از 32 کشور جهان، دورۀ بسیار مفید برنامه ریزی و خط مشی مالی (Financial programming and policy) را گذراند.

در سال 1369 به دانشگاه تبریز منتقل شد و به عضویت هیئت علمی درآمد. در26 مرداد 1370 تا 18 اردیبهشت 1372، که جهت ادامۀ تحصیل به استرالیا(دانشگاه جیمز کوک) اعزام شد، به عنوان معاون اداری و مالی دانشگاه تبریز خدمت کرد.

هر چند مأموریت برای دورۀ تحصیل در دکترا حداقل 4 سال است توانست دورۀ دکترا را در کمتر از 3 سال به پایان برده و بلافاصله به ایران برگردد. بعد از مراجعت از استرالیا، در پست های معاونت اداری و مالی، ریاست ادارۀ ارتباط با صنعت، معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی، مدیریت گروه اقتصاد و ریاست دانشکدۀ علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه تبریز( به صورت انتخابی و برای مدت دو دورۀ دو ساله) مشغول به خدمت شد. از آذر سال 1379 به مدت یک سال به عنوان مأمور، ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی را عهده دار شد و با رأی مردم شریف تبریز، به عضویت دورۀ اول شورای اسلامی شهر تبریز (از 1378 تا 1382) درآمد.

در سال 1389 بلافاصله بعد از ارتقاء به مرتبۀ استادی، توسط دولت دهم بازنشست شد و پس از شروع به کار دولت تدبیر و امید با تصویب هیئت امناء، مجدداً به دانشگاه تبریز برگشت. از سال 1389 به مدت دو سال به عنوان رئیس مرکز پژوهش های شورای اسلامی تبریز انتخاب شد و از 21 بهمن 1392 تا اول آذر 1393 در پست معاونت برنامه ریزی استانداری اردبیل خدمت نمود.

ایشان در طول خدمت توفیق مسافرت به کشورهای متعدد در قاره های اروپا، آمریکا، آسیا و اقیانوسیه را داشته که همواره تلاش کرده دانش و تجربیاتش را در اختیار دیگران قرار دهد.


لینک های مربوطه


برای مشاهده پوستر مراسم تکریم اینجا کلیک بفرمایید.

برای مشاهده مستند فیلم تجلیل از دکتر محمد باقر بهشتی اینجا کلیک بفرمایید.

برای مشاهده وب سایت شخصی دکتر محمد باقر بهشتی اینجا کلیک بفرمایید.