دکتـر سیف‌‌الله سیف‌اللهی

تاریخ تولد : سال 1324

محل تولد : ننه‌کران اردبیل

زندگینامه


دکتر سیف‌الله سیف‌اللهی فرزند دیار سبلان مهرماه 1324در روستای ننه‌کران اردبیل دیده به جهان گشود. استاد که تمام‌وقت و زندگی خود را صرف پژوهش و آموزش در حوزه‌ی اجتماعی و فرهنگی کرده، دانش‌آموخته کارشناسی جامعه‎شناسی از دانشگاه تهران؛ کارشناسی ارشد جامعه‎شناسی از دانشگاه تهران؛ دکترای جامعه‎شناسی با تخصص جامعه‎شناسی توسعه و تحقیقات تطبیقی از دانشگاه ایالتی میشیگان آمریکا و فوق دکترای جامعه‎شناسی و مسائل توسعه در کشورهای درحال‌توسعه از دانشگاه ادینبورو (اسکاتلند) است و در حال حاضر عضو هیئت‌ علمی و دانشیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران است. ایشان علاوه بر فعالیت در دانشگاه مؤسس و رئیس پژوهشکده‌ی جامعه پژوهی و برنامه‌ریزی المیزان و موسسه انتشارات جامعه پژوهان سینا است و بیش‌ترین وقت خود را به راه‌اندازی و انتشار فصلنامه تخصصی «جامعه پژوهی»، تألیف کتاب‌های خود و ارائه‌ی مشاوره‌های پژوهشی به سازمان‌ها و مؤسسات دولتی و غیردولتی و راهنمایی رساله‌های دانشجویی دوره کارشناسی ارشد و دکتری اختصاص داده است.

استاد بیش از 12 اثر تألیفی و ترجمه‌ای ازجمله (جامعه‎شناسی، مباحث و مسائل اجتماعی؛ اقتصاد سیاسی ایران؛ توسعه اقتصادی و برنامه‎ریزی توسعه در ایران) و ده‌ها مقاله علمی و پژوهشی در مجلات داخلی و بین‌المللی در حوزه‌های توسعه، توسعه اجتماعی و اقتصادی و مسائل اجتماعی به رشته تحریر درآورده‌اند.

فعالیت آموزشی و پژوهشی ایشان نظریه‌های جامعه‎شناسی، جامعه‌شناسی توسعه، توسعه اقتصادی ـ اجتماعی ایران، روش‌های تحقیق، گروه‌های اجتماعی، گروه‌های قومی و مسائل اجتماعی ایران است.

کارنامه و فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی استاد سیف‌اللهی فاخرتر و ارزشمندتر از آن است که در این مجال و مختصر بتوان مروری شایسته بر آن داشت. استاد به‌عنوان پایه‌گذار و مؤسس اولین پژوهشکده مطالعاتی و برنامه‌ریزی حوزه اجتماعی در تلاش برای پیوند نظریه و عمل، پژوهش و اجرا بوده و سال‌ها در این عرصه تلاش کرده‌اند.

پژوهشکده‌ی جامعه پژوهی و برنامه‌ریزی المیزان که استاد مؤسس آن هستند، از سال 1364 به‌عنوان یک مــوسسه تحقیقاتی غیردولتی،(NGO)، مستقل، غیر وابسته به سازمانی و خوداتکا، شروع به کارکرده و طی چند سال اخیر گرچه بافراز و نشیب‎های فراوانی مواجه بوده اما موفقیت‌های ارزنده‌ای را در جهت نیل به هدف‌ها و فعالیت‌های پژوهشی، فرهنگی، انتشاراتی و توسعه فرهنگ تحقیقات در سطح کشور کسب نموده است و همواره سعی داشته فعالیت خود را درزمینهٔ تحقیقات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی (انجام تحقیقات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در سطح ملی و بین‎المللی؛ انتشار نشریات تخصصی، نیمه تخصصی به‌طور مستقل و با همکاری سازمان‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی؛ برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه و بلندمدت از سطح کاردانی تا دکترا) به نحوه شایسته انجام دهد. بی‌شک پایه‌گذاری، اثربخشی و اعتبار به عرصه‌های پژوهشی ازجمله «گروه‌های اجتماعی، جامعه‌شناسی اقلیت» و «توسعه اجتماعی و اقتصادی بومی» مرهون و مدیون زحمات و اندیشه‌ها و فعالیت‌های خستگی‌ناپذیر این استاد بزرگوار است.

در راستای ترویج و نهادینه کردن مفاهیم و عرصه‌های پژوهشی که ذکر شد به‌زعم استاد مطالعه و تحقیق در جهت شناخت زمینه‎های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی به‌منظور هماهنگ و همسوسازی ساختارهای موجود باهدف‌ها و خط‌مشی‌های رشد و توسعه پایدار، از بنیادی‎ترین نیازها و ضرورت‌های یک جامعه به شمار می‌آید و کشور ما همانند سایر کشورهای درحال‌توسعه، از یکسو در شبکه درهم‌تنیده نظام جهانی و فرآیند جهانی‌شدن قرارگرفته و از سوی دیگر در فرآیند دستیابی به توسعه اقتصادی ، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی درون‌زا و پایدار با مسائل و تنگناهای ساختاری و کارکردی داخلی و خارجی پیچیده‌ای مواجه است و تکاپو برای یافتن راهکارها و سازوکارهای بهینه، مناسب و پایدار باهدف خروج از تنگناها و دشواری‌ها فقط از طریق تحقیق و برنامه‎ریزی امکان‎پذیر است. زیرا، با چنین رویکرد و اقدامی است که می‌توان با استفاده بهینه از فرصت‌ها ، امکانات بالفعل و بالقوه از بحران‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی پیشگیری نموده و راه را برای برون‌رفت از توسعه ناموزون، ناهماهنگ و ناپایدار کنونی گشود. با توجه به چنین رویکردی است که گروهی از متخصصان کارآمد، استادان و پژوهشگران دانشگاهی و غیردانشگاهی با دستاوردهای نوین در زمینه‎های روش‌شناسی ، توسعه و نظریه‌های جامع و کاربردی در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی در پژوهشکده جامعه پژوهی و برنامه‎ریزی المیزان توسط استاد گردآمده‌اند تا به‌منظور از میان برداشتن و یا دست‌کم با پاسخگویی به بخشی از مشکلات مطالعاتی، تحقیقاتی و برنامه‎ریزی کشور یار و یاور سازمان‎ها و نهادهای تولید و اجرایی باشند.


لینک های مربوطه


برای مشاهده پوستر مراسم تکریم اینجا کلیک بفرمایید.

برای مشاهده مستند فیلم تجلیل از دکتر سیف الله سیف الهی اینجا کلیک بفرمایید.