بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید

ناخدا هوشنگ صمدی

تاریخ تولد : سال 1324

محل تولد : اردبیل

زندگینامه


هوشنگ صمدی کلخورانی زاده ۶ بهمن ۱۳۱۸ در کلخوران اردبیل مشهور به ناخدا صمدی ناخدا یکم تکاور نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بود که در طول جنگ ایران و عراق فرماندهی تیپ یکم تفنگداران دریایی ایران را برعهده داشت. صمدی فعالیت خود را از سال ۱۳۳۷ در نیروی زمینی ارتش آغاز کرد. در سال ۱۳۵۴ به نیروی دریایی ارتش منتقل شد و همزمان با آغاز جنگ ایران و عراق بعنوان یکی از فرماندهان ارشد گردان تکاوران دریایی بوشهر محسوب می‌شد. او در آغاز جنگ در حالی که بازنشستگی وی ابلاغ شده بود به ارتش بازگشته و در عملیات‌های نبرد خرمشهر، حصر آبادان و آزادسازی خرمشهر به همراه دیگر تکاوران ارتش، نقش کلیدی ایفا کرد و تیپ تکاوران تحت امر او بمدت ۳۴ روز در مقابل ارتش عراق از خرمشهر دفاع نمود و در این مدت ۸ بار مجروح شد. وی در چندین نبرد دیگر همچون عملیات مروارید و عملیات ثامن‌الائمه نیز حضور فعال داشت. صمدی از جانبازان جنگ ایران و عراق محسوب می‌شود. به دلیل رشادت ها و دلاوری های این جانباز سرافرازو فرمانده دلاور در اسفندماه ۱۳۹۵ از سردیس ناخدا هوشنگ صمدی و کتاب خاطرات وی با نام «شهری که خرم ماند» در خرمشهر و با حضور حبیب‌الله سیاری فرمانده وقت نیروی دریایی ارتش، رونمایی شد.

گزارش مختصری از مراسم تکریم


نهال انقلاب اسلامی طی چهل سال عمر پر برکت خود با خون جوانان رشید و مؤمنی بارور شده است که در جای جای این کشور برای استقلال و یکپارچگی آن جان خود را فدای آن نمودند. هشت سال دفاع مقدس با تمام خسارات و صدماتی که به این مرزو بوم وارد نمود، یکی از دوران طلایی در طول تاریخ برای نمایش شجاعت، شهامت، ایثار و مقاومت جوانان و مردم این مملکت بود که بی شک در حافظه تاریخ حک شده و به یادگار می ماند. مقاومت 34 روزه خرمشهر شروع هشت سال دفاع جانانه در مقابل استکبار جهانی غرب و شرق با مقاومت دلیرانه نیروهای ارتش، سپاه و نیروهای بومی منطقه آغاز شد تا نشان دهد که خاک ایران برای جوانان این وطن ناموس آنان است. در این میان دلاورمردان کلاه سبز تکاوران دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به فرماندهی فرمانده غیور و غیرتمند خود از دیار اردبیل نشان دادند که دفاع از ایران زمین زبان، قوم و نژاد نمی شناسد.

ناخدا یکم هوشنگ صمدی کلخوران با شروع حمله رژیم بعث عراق به ایران با حکم " دفاع از خرمشهر" با گردان تکاوری خود به این خطه از میهن اسلامی شتافت و به همراه تکاوران خود همراه با شهید محمد جهان آرا و یارانشان مشت محکمی بر دهان استکبار جهانی کوبید و لشکرهای تا دندان مسلح عراق را به سخره گرفت.

به پاس رشادت ها و پایمردی های این تکاوران مراسم بزرگداشتی در اردبیل از ناخدا یکم هوشنگ صمدی کلخوران با حضور سران لشکری و کشوری و مسئولین استان، هم رزمان ناخدا، استعدادهای برتر و مخترعان و صاحبان شرکت های دانش بنیان و مردم غیور اردبیل برگزار گردید.

امیرسرتیپ محمدرضا فولادی رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در این آئین از ناخدا یکم تکاور«هوشنگ صمدی کلخورانی» فرمانده کلاه سبزها در مقاومت خرمشهر به عنوان سنبل ایستادگی و مقاومت یاد کرده و از وی به عنوان اسطوره و سرمشقی برای نسل آینده نام برد. امیرسرتیپ محمدرضا فولادی با بیان اینکه خرمشهر نماد وحدت ملی، مقاومت و پیروزی است، یادآور شد: باید در تمامی شرایط قدردان تلاش و مجاهدت ایثارگرایانه چنین دلاورمردانی باشیم که از جان خود برای امنیت و استقلال کشور مایه گذاشتند. وی افزود: روحیه قدردانی از مجاهدت ایثارگران بایستی به نسل کنونی انقلاب اسلامی نیز انتقال داده شود تا با فرهنگ‌سازی مناسب از هویت و تاریخ کشورمان صیانت نماییم .امیر فولادی با بیان اینکه در شرایط کنونی ایستادگی و مقاومت در مقابل توطئه‌های پایان ناپذیر دشمنان باید حفظ و تقویت شود، افزود: با دریافت پیام ایثار و مقاومت شهدا و رزمندگان هشت سال جنگ تحمیلی سرافرازی و حفظ آرمان‌های اصیل و والای انقلاب مانند گذشته امکان‌پذیر خواهد شد تا دشمنان مانند همیشه در دستیابی به اهداف شوم خود ناکام باقی بمانند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اردبیل در این مراسم، اظهار کرد: مجاهدت ایثارگرانی که برای حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشورمان در تلاش بودند امنیت و آرامش مثال زدنی موجود در کشور را رقم زده و ملت قدرشناس ایران اسلامی در تمامی شرایط قدردان چنین مجاهدت‌هایی هستند. آقای ندایی، تاریخ و فرهنگ را مؤلفه‌ای دانست که در تمامی کشورها توجه ویژه‌ای به آن شده و باید از تمام ظرفیت‌های خود برای رشد و اعتلای این مقوله بهره برد. وی با بیان اینکه تاریخ ایران اسلامی دارای فرهنگ باشکوه و هویت خاصی است، افزود: امروزه نقش اسناد و میراث‌های برجای مانده تاریخی برای جوامع بشری بسیار حائز اهمیت و قابل تکیه بوده و افرادی که برای احیای هویت و فرهنگ تلاش می‌کنند شایسته بهترین تقدیرها هستند. معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اردبیل با اشاره به ‌این که در توسعه اقتصادی، توسعه پایدار نیز مد نظر است، بیان کرد: در معرفی نخبگان و مفاخر بالاخص مجاهدان هشت سال دفاع مقدس برای نسل‌های آینده نیاز به توجه ویژه به برگزاری مراسم تجلیل و تکریم از قهرمانان ملی هستیم. ندایی به تأثیرگذاری قهرمانان اردبیلی نیروی ارتش در پیروزی حق بر علیه باطل در دوران دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: برای صیانت از هویت و فرهنگ غنی شهر به جمع‌آوری اسناد موجود و تلاش برای مستند‌سازی و معرفی دلاوران قهرمان هشت سال جنگ تحمیلی نیازمند هستیم.

در این مراسم دکتر ابراهیم پور رئیس پارک علم و فناوری اردبیل، عزت و آرامش کنونی کشور را مرهون ایثار شهدا و رزمندگان دفاع مقدس برشمرد. در ادامه این مراسم ناخدا صمدی پس از تشویق های بی امان میهمانان به ایراد سخنرانی و بیان خاطراتی از دلاورمردی ها و ایثارگری های یاران تکاور خود از جمله امیر دریادار حبیب‌الله سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش، جانباز سرافراز و تکاور کلاه سبز غلامحسین قالندی و شهید محمد جهان آرا پرداختند.

در پایان این مراسم از رشادت ها و دلاوری های ناخدا هوشنگ صمدی کلخوران و یاران ایشان قدردانی به عمل آمد.

 

 

تصاویر


 

 

 

لیست اخبار صفحه :1